Petra Detersová
Základné pojmy – univerzita, odborná, štátna, súkromná škola, externé, denné štúdium…
Chystáte sa na vysokú a neviete, čo Vás čaká? Počuli ste o univerzitách, odboroch a rôznych formách štúdia, ale neviete, podľa čoho sa delia a ako si vybrať? Zdá sa Vám, že je to spleť pojmov a kategórií, v ktorých sa strácate? Zorientovať sa v týchto základných heslách patrí k najdôležitejším schopnostiam každého vysokoškoláka. Verte, že zakrátko sa však stanú každodennou súčasťou Vášho študentského života a žargónu. Pozn. Článok bol 27. 6. 2016 aktualizovaný. (kav)
čítajte viacAko si vybrať tú správnu školu
Zdá sa Vám, že sa nezorientujete vo svete rozmanitých ponúk vysokých škôl a že si nevyberiete? Je predsa toľko zaujímavých odborov, univerzít a Vy máte toľko záujmov. Alebo je to naopak a do ničoho sa Vám príliš nechce? Neviete, podľa čoho by ste sa vlastne mali rozhodovať? Kritérií je niekoľko, a možno Vám pomôžu sa rozhodnúť, ak sa na ne pozrieme bližšie. Pozn. Článok bol 27. 6. 2016 aktualizovaný. (kav)
čítajte viacExistenciálne otázky novopečeného vysokoškoláka – ubytovanie, stravovanie, brigáda, štipendiá
Vysoká je prvým krokom ku skutočnej samostatnosti, najmä pre toho, kto ju navštevuje v inom, než vo svojom rodnom meste. Prichádzajú otázky, ako a kde budem bývať, za čo sa stravovať, a v neposlednom rade i ako ma škola alebo štát môže popri štúdiu podporiť. Pozn. Článok bol 27. 6. 2016 aktualizovaný. (kav)
čítajte viacPomaturitné štúdium jazykov
Jedna z využívaných možností, ak sa Vám nepodarí dostať na vysokú, je zdokonaľovanie sa v cudzom jazyku. Dnes už totiž neplatí len „Čím viac jazykov vieš, toľkokrát si človekom“, ale hlavne „Čím viac jazykov ovládaš, tým máš vyššiu šancu sa uplatniť na trhu práce“. Pozn. Článok bol 27. 6. 2016 aktualizovaný. (kav)
čítajte viacPoplatky na vysokej škole
Kto a za čo od Vás môže požadovať počas štúdia, aby ste otvorili peňaženku? Za akých podmienok môže byť Vaše štúdium spoplatnené?
čítajte viacVeda, technika a výskum
Viete si predstaviť, že bádanie a šírenie nových poznatkov, technológií, inovácií a ďalšieho vzdelávania by bola hlavnou náplňou Vášho pracovného dňa? Po skončení štúdia je možné pokračovať v kariére výskumného pracovníka či už na univerzite, alebo na inom pracovisku. Rozvoj výskumných činností a projektov úzko súvisí s ekonomickou situáciou na Slovensku, zabezpečuje jej rozvoj a pomáha k zvyšovaniu našej konkurencieschopnosti.
čítajte viacÚroveň slovenského školstva
Ako vychádzajú z hodnotenia agentúr slovenské fakulty, aká je spokojnosť študentov s podmienkami štúdia na Slovensku a aké sú sociálne podmienky štúdia u nás? Ako obstojíme v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ?
čítajte viacČerstvý absolvent alias štúdium končí
Moje štúdium sa chýli ku koncu alebo som si odniesla zo študijného diplom a som teda čerstvým absolventom.Lenže čo teraz? Chcem prerušiť štúdium, zmeniť odbor, nadviazať ďalším vzdelávaním, pracovať? V článku krátky exkurz do možností, keď sa ocitnete na tomto životnom rázcestí.
čítajte viacZahraničné stáže
Pracovné, študijné, výskumné, výmenné, dobrovoľné… Skúsenosti v oblasti vzdelania, z praxe, ale aj tie „ľudské“. To všetko môžete získať, ak sa chystáte počas štúdia alebo krátko po jeho skončení vycestovať do zahraničia. Jedinečná možnosť, výzva a podnetná cesta, ako sa nedostať na dráhu vysoká škola – titul – úrad práce.
čítajte viacZdroje informácií a pramene dneška
Kde hľadať informácie pre Vaše seminárne práce, eseje a iné texty, ktorých na vysokej napíšete desiatky? Predstava, že dostanete zadanie seminárnej práce a vyberiete sa do knižnice so zápisníkom, ceruzkou a gumou, je už dávno passé. Dnes sa treba zorientovať v novinkách a trendoch, do ktorých Vás budú tlačiť nielen Vaši pedagógovia, ale jednoducho vývoj nových médií a technológií. Treba počítať s tým, že bez angličtiny aspoň minimálnej počítačovej gramotnosti sa neobídete.
čítajte viac