Pomaturitné štúdium jazykov

20. 2. 2013 | Rady maturantom

Pomaturitné štúdium

Vo všeobecnosti je tento druh štúdia určený pre uchádzačov, ktorí už majú maturitu a majú v úmysle si doplniť získané vzdelanie, prípadne získať odbornú kvalifikáciu v inom odbore než v tom, v ktorom už absolvovali maturitnú skúšku.

V oblasti jazykového vzdelávania sa jedná o intenzívnu formu štúdia, ktoré Vám zároveň dovolí mať štatút študenta, akoby ste študovali na vysokej škole. Je to rýchla a efektívna forma nadobudnutia jazykových kompetencií. Jedná sa väčšinou o 1-ročné denné kurzy, ale existujú i možnosti študovať externou formou. Ak sa chystáte uchádzať o prácu v zahraničí, ale nie ste dostatočne jazykovo vybavení, chcete sa orientovať na konkrétnu oblasť alebo Vás skrátka štúdium jazykov baví, je to ideálna voľba.

Certifikáty, licencie, štátne jazykové skúšky

Absolvovaním kurzu a zložením skúšky môžete získať viaceré varianty osvedčení či certifikátov, skúšky sú odstupňované podľa náročnosti a i toho, kde všade sú akceptované. Je dobré sa o tom vopred informovať a zvážiť, na čo budete certifikát potrebovať. Hlavný rozdiel je medzi medzinárodnou a štátnou skúškou:

Štátne jazykové skúšky

Jazykové školy, ktoré získali oprávnenie od Ministerstva školstva SR, môžu ponúkať tento typ skúšky. Tie sa konajú 2 krát do roka a skladajú sa z ústnej (konverzácia na určenú tému, znalosť reálií, diskusia o prečítaných dielach) a písomnej časti (tá obsahuje i počúvanie a prácu s textom, preklad na voľnú tému, esej…). Majú niekoľko typov:

  • Základná jazyková skúška: možnosť prihlásiť sa s dovŕšením 17 roku, nárokmi zodpovedá úrovni B2, obsahuje ústnu a písomnú časť (úspech v písomnej je podmienkou ústnej)
  • Všeobecná: od 18 rokov, rovná sa úrovni C1 – C2 (cca 840–980 hodín výuky), obsah je podobne všeobecný, ale viac sa zameriava na základy odboru, v ktorom študujúci pracuje či má v úmysle pracovať. Je nutné preukázať hlbšie znalosti problematiky.
  • Odborná: po 18 roku a po úspešnom zvládnutí základnej alebo všeobecnej skúšky, vykonáva sa v konkrétnom zvolenom odbore
  • Špeciálna: podmienkou je všeobecná skúška, zodpovedá úrovni C2 (105–140 hodín výuky), možno ju absolvovať v prekladateľstve alebo tlmočníctve

Medzinárodné skúšky

Absolvovaním získate medzinárodný certifikát. Podľa zvolenej úrovne si vyberiete ten, ktorý sa hodí práve pre Vaše účely.

  • Anglický jazyk: Na Slovensku sa robia skúšky Cambridge ESOL Exams (English for Speakers of Other Languages) a IELTS (International English Language Testing System) na British Council, ostatné skúšky potom v školách, ktoré majú licenciu na vydávanie certifikátov.
  • Certifikátov je veľké množstvo, z najznámejších sú to napríklad Cambridgské skúšky, IES (medzinárodne uznávaný, akceptovaný zamestnávateľskými organizáciami EÚ), LCCI (Certifikát Londýnskej obchodnej a priemyselnej komory), FCE (First Certificate in English), CAE, TOEFL a ďalšie
  • Nemecký jazyk: skúšky Goetheho inštitútu, skúšky Österreich Inštitútu, TestDaF, Deutsch
  • Bussiness certifikáty, TELC, ECL – európske medzinárodné jazykové certifikáty (pre rôzne jazyky) a ďalšie.
  • Španielsky jazyk: D.I.E. (Diploma Internacional de Español), DELE (Diplomas de Español como Lengua Extranjera), BULATS – obchodná Španielčina (testový systém, tiež pre iné jazyky)
  • Francúzština: CCIP – certifikáty Parížskej obchodnej komory, DALF, DELF, TCF – certifikáty Ministerstva školstva, Certifikáty Alliance Française (DSEC, DL, CEFP1, CEFP2…)
  • Komplexný prehľad nájdete napríklad tu: http://www.jazykovevzdelavanie.sk/en/

Úrovne jazyka

Rada EÚ vydala takzvaný Spoločný európsky referenčný rámec pre jazykové znalosti (Common European Framework of Reference for Languages-CEFR), v ktorom sú špecifikované schopnosti študenta, ktorý sa učí cudzí jazyk v niektorej z krajín EÚ. Rámec určuje jazykovú úroveň, tých je šesť: A1, A2, B1, B2, C1 a C2 (vzostupne: A – základy, B – autonómia, C – ovládanie).

  • A1 – začiatočník
  • A2 – základná
  • B1 – mierne pokročilá
  • B2 – pokročilá
  • C1 – stredne pokročilá
  • C2 – pokročilá (ovládanie jazyka na najvyššej úrovni)

Kde študovať

Predovšetkým sú to vzdelávacie inštitúty a jazykové školy, ktorých je dnes už neúrekom a študovať sa dá aj priamo v zahraničí (niekedy i s možnosťami bývať priamo u hostiteľskej rodiny, kde ste nútení komunikovať výhradne v cudzom jazyku).

Ceny

Štúdium je spoplatnené, konkrétne čiastky nastavuje každá organizácia samostatne, ale pohybujú sa na rok okolo 1000 € (za cca 600 vyučovacích hodín), niekedy sú možné napríklad zľavy pre mamičky na materskej dovolenke a podobne.

Ďalšie články k téme