Veda, technika a výskum
Ako sa k výskumu dostať
V prvom rade by mali informácie poskytovať oddelenia pre vedu a výskum na danej vysokej škole. O ďalších výzvach sa môžete informovať na Akadémii vied Slovenskej republiky, kde priebežne pribúdajú výzvy na zúčastnenie sa súťaží či projektov. Taktiež na stránkach Ministerstva školstva nájdete novinky a aktuality zo sveta vedy, môžete si vybrať podľa vlastných preferencií. MŠ mimo iné organizuje každý rok aj Týždeň vedy a techniky, kde sa prezentujú výsledky činnosti Centier výskumu. Podrobné informácie o aktuálnych výzvach, projektoch, metodike a dokumentoch nájdete na Centrálnom informačnom portáli pre výskum, vývoj a inovácie (adresa nižšie). Tu je zaradená napríklad aj zaujímavá sekcia pre popularizáciu vedy a databázy vedeckých a odborných vydavateľstiev, knižníc a časopisov.
Kto podporuje vedu a výskum na Slovensku
- Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu: podporuje i mimoriadne úspechy napríklad za účasť a výborné výsledky v olympiádach, súťažiach alebo spolupráci v medzinárodných projektoch (v roku 2012 vyčlenených 464860 EUR, zdroj: http://www.minedu.sk/…a-podpora-za- mimoriadne-uspechy/), takže ak sa pripravujete na dráhu vedca, môžete začať už na strednej.
- Centrum vedecko-technických informácií SR: okrem vedenia vedeckej knižnice zaisťuje i transfer nových technológií (to znamená prenos výsledkov vedeckovýskumných činností do praxe), podporuje medzinárodné projekty a pomáha pri popularizácii vedy.
- Národný portál pre transfer technológií: poskytuje rešeršné a expertné služby, patentové databázy, databázy ponúk a dopytu či zoznamy expertov na transfer technológií, ktoré sa majú čoskoro sprístupniť
Financovanie
- Vedecké projekty a výskum sa u nás financujú zo štátneho rozpočtu, a to súťažným alebo inštitucionálnym financovaním. Súťažné zahŕňa štátne programy MŠ SR, štrukturálne fondy EÚ alebo rezortné dotázie, inštitucionálne zasa napríklad spomínanú SAV či VŠ.
- Väčšina projektov funguje dnes na projektovej báze. Napríklad Európsky fond regionálneho rozvoja ponúka v súčasnosti projekt FORT (Podpora výskumu a technologických aplikácií), SEE Science (Podpora inovácií budovaním kapacít a siete centier vedy v regióne juhovýchodnej Európy), Smart>Net (Interregionálna sieť technologických centier) a ďalšie.
- Program Horizont 2020: hlavná podpora pre výskum, vývoj a inovácie Európskej komisie na obdobie 2014–2020. Dôraz je na podpore malých a stredných podnikov. Ponúka možnosť slovenským výskumníkom zapojiť sa do špičkových európskych projektov na základe verejných výziev Európskej komisie. Navrhnutá suma pre rozpočet je 87 mld EUR, zatiaľ je v schvaľovacom procese.
- Pre bližšie zoznámenie sa so situáciou financovania odporúčame Analýzu verejného financovania výskumu a vývoja v SR, ktorú uverejnila Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (www.euractiv.sk)
Zaujímavé, užitočné odkazy
- Slovenská akadémia vied: www.sav.sk
- Centrálny informačný portál pre výskum, vývoj a inovácie: www.vedatechnika.sk/…efault2.aspx
- Ministerstvo školstva: www.minedu.sk/…-a-techniky/
- Národný portál pre transfer technológií: www.nptt.sk
- Program Horizont 2020: http://ec.europa.eu/…index_en.cfm
Ďalšie články k téme
„Technika“ nie je len o mužoch, Top študentkou je Miroslava Mališová z STU
Absolútnou víťazkou a Top študentskou osobnosťou Slovenska v akademickom roku 2022/2023 sa stala vedkyňa Miroslava Mališová z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Súčasne sa stala aj laureátkou ceny Študentská osobnosť Slovenska za Prírodné vedy a chémiu a Ceny Uniqa za udržateľnosť. Výsledky jej výskumu majú ohlas po celom svete. Miroslava Mališová sa od bakalárskeho štúdia […]
čítajte viac