Je odliv mozgov zo Slovenska ešte stále aktuálny?

28. 10. 2024
odliv mozgov

Na túto otázku sa pokúsili odpovedať výskumníci v rámci prieskumu, ktorý realizovala agentúra Focus v spolupráci s občianskym združením Therapolis. Výskum ukázal, že téma odlivu mozgov, teda odchodu mladých Slovákov do zahraničia, je stále aktuálna. Medzi najčastejšie uvádzané dôvody na odchod patrí nízka miera záujmu politikov o potreby mladých, čo uviedlo až 66 % opýtaných. Ďalším významným faktorom, ktorý spomenulo 65 % respondentov, je nefungovanie štátnych a verejných inštitúcií. Medzi mladými tiež rezonuje slabá úroveň tolerancie a kultúrnej otvorenosti na Slovensku, ktorú uviedlo 59 % respondentov.

Ďalšími dôvodmi pre odchod sú odporúčania od známych s negatívnymi skúsenosťami zo štúdia na slovenských vysokých školách, nižšia kvalita vysokoškolského vzdelávania a odporúčania od rodičov či blízkych, ktoré ovplyvnili viac ako polovicu respondentov.

Na druhej strane, výskum priniesol aj nádejné výsledky. Väčšina opýtaných, konkrétne 80,4 %, prejavila záujem o štúdium na Slovensku. Ako hlavný dôvod uviedli blízkosť k rodine a priateľom, čo bolo rozhodujúce pre 81 % tých, ktorí chcú zostať. Nasleduje uplatnenie na trhu práce (70 % opýtaných) a viazanosť určitých profesií na domáci trh (60 %). Pomôcť rozvíjať krajinu by chcelo 58 % respondentov a 36 % by nechcelo prerušiť mimoškolské aktivity, ako sú krúžky, dobrovoľníctvo či mládežnícke organizácie.

Prieskum bol realizovaný na reprezentatívnej vzorke 505 respondentov. V prípade žiakov preferujúcich zahraničné štúdium bolo pridaných ďalších 103 respondentov, čo umožnilo hlbšiu analýzu výsledkov.

Kam slovenskí študenti najčastejšie odchádzajú?

Dlhodobo vedie v rebríčku Česká republika. Podľa údajov Inštitútu vzdelávacej politiky z minulého roka smeruje do Česka až 70 % slovenských študentov, ktorí študujú v zahraničí. Vzrastá však popularita krajín ako Holandsko a Dánsko, zatiaľ čo záujem o štúdium v Rakúsku, Nemecku a Spojenom kráľovstve klesá.

Kto najčastejšie odchádza študovať do zahraničia?

Podľa analýzy Inštitútu vzdelávacej politiky a Inštitútu sociálnej politiky ide najčastejšie o absolventov bilingválnych a klasických gymnázií. Medzi najčastejšie motivácie týchto študentov patrí túžba po kvalitnejšom vzdelaní, ktoré mnohé zahraničné univerzity poskytujú, ako aj vyššie uznanie diplomov na globálnom trhu práce. K študentom s častým záujmom o štúdium v zahraničí patria aj mladí ľudia s technickými a prírodovednými zameraniami, ktorí sú v zahraničí lákaní lepšími podmienkami na výskum a inováciu.

O odlive mladých Slovákov do zahraničia sa diskutuje už niekoľko rokov. Téma sa stáva čoraz dôležitejšou nielen pre verejnú diskusiu, ale aj pre rôzne občianske združenia a neziskové organizácie, ktoré sa snažia motivovať mladých k tomu, aby zostali doma. Dlhodobý odliv talentov totiž prináša významné negatívne dôsledky pre slovenskú ekonomiku, trh práce a spoločenský rozvoj. Strata kvalifikovaných odborníkov môže oslabiť konkurencieschopnosť krajiny, spomaliť inovačný potenciál a znížiť kvalitu poskytovaných služieb. Naopak, ak sa podarí vytvoriť podmienky na návrat mladých profesionálov a zabezpečiť im príležitosti na kvalitné uplatnenie, môže Slovensko čerpať z ich skúseností zo zahraničia a prispieť k dlhodobému rastu a rozvoju krajiny.

Ďalšie články k téme

Štipendium Krídla pre vysokoškolákov vyhlasuje novú výzvu

Štipendium Krídla – štipendium spoločenskej angažovanosti Ladislava Kossára, otvára už 14. ročník výzvy pre vysokoškolákov prijatých alebo študujúcich na zahraničných univerzitách alebo tých, ktorí dostali príležitosť krátkodobo študovať v zahraničí. Program podporuje študentov, ktorí majú po ukončení štúdia ambíciu zlepšovať spoločnosť a riešiť komplexné environmentálne, sociálne a ďalšie výzvy. Komisia pri výbere uchádzačov posudzuje ich […]

čítajte viac

Ako by dopadli voľby do Európskeho parlamentu, keby volili stredoškoláci?

Výsledky volieb do Európskeho parlamentu už nejaký čas poznáme. Dokonca sa už noví poslanci zabývali vo svojich nových kanceláriách. Avšak skutočných volieb sa však konali aj simulované voľby na stredných školách. Zapojilo sa do nich 61 gymnázií a 50 odborných škôl, čo celkovo tvorilo viac ako 35 000 žiakov. Odovzdaných bolo 11 116 platných hlasov.  […]

čítajte viac

Nová konferencia o Slovensku a Balkáne

Zaujímaš sa o medzinárodné vzťahy, najmä o oblasť Balkánu? Tak sa podrž. Už 12. septembra sa môžeš tešiť na osvetovú konferenciu o Balkáne, ktorá sa bude konať v Bratislave v Dome EÚ. Účastníci sa môžu tešiť na 4 debatné panely s tými najpovolanejších odborníkmi na túto problematiku. Panely budú pokrývať témy ako zahraničné vzťahy, rozširovanie […]

čítajte viac