Stratené talenty: Prečo mladí opúšťajú Slovensko a ako ich udržať?

Slovensko už dlhé roky čelí odlivu mozgov – fenoménu, pri ktorom mladí, talentovaní ľudia odchádzajú do zahraničia za lepším vzdelaním, pracovnými príležitosťami a vyššou kvalitou života. Najčastejšie si študenti volia Českú republiku, ale populárne sú aj krajiny ako Holandsko, Dánsko, Veľká Británia či Spojené štáty americké. Čo však predstavuje ešte väčší problém, je fakt, že mnohí z nich sa po ukončení štúdia už na Slovensko nevracajú. To má negatívny dopad na rozvoj krajiny, keďže prichádza o vysoko kvalifikovaných odborníkov, ktorí by mohli prispieť k jej ekonomickému a spoločenskému napredovaniu.
Ministerstvo školstva sa snaží tento trend zvrátiť zvýšením štipendií pre domácich študentov. Od budúceho akademického roka sa plánuje zvýšenie motivačného štipendia pre študentov bakalárskeho a magisterského štúdia, ktorí zostanú študovať na Slovensku, zo súčasných 3 000 eur na 4 000 eur. Novinkou je, že po prvý raz budú mať nárok na toto štipendium aj študenti magisterského štúdia. Presné podmienky a prihlasovanie budú zverejnené v druhom štvrťroku. Očakáva sa, že toto opatrenie pomôže znížiť počet študentov odchádzajúcich do zahraničia, no otázkou zostáva, či samotné zvýšenie štipendií bude dostatočným motivátorom na zotrvanie na Slovensku.
Prečo dochádza k odlivu mozgov zo Slovenska?
Aj keď finančná podpora študentov môže pomôcť, hlbšie dôvody odchodu talentov sú komplexnejšie.
1. Kvalita vzdelania a infraštruktúra vysokých škôl
1. Kvalita vzdelania a infraštruktúra vysokých škôl
Jedným z hlavných dôvodov, prečo študenti uprednostňujú zahraničné univerzity, je kvalita vysokoškolského vzdelania. Slovenské univerzity dlhodobo čelia problémom, ako sú zastarané učebné osnovy, slabé prepojenie s praxou a nedostatočná medzinárodná spolupráca. Naopak, mnohé zahraničné univerzity ponúkajú moderné výučbové metódy, lepšie technologické vybavenie a kvalitnejšie výskumné programy, čo ich robí atraktívnejšími.
2. Finančné a kariérne príležitosti
Mladí ľudia sa rozhodujú pre krajiny, kde vidia lepšie kariérne vyhliadky a vyššie platové ohodnotenie. V oblasti IT, medicíny, vedy či inžinierstva sú platy v zahraničí často niekoľkonásobne vyššie než na Slovensku. Navyše, veľké nadnárodné spoločnosti ponúkajú atraktívne trainee programy, stáže a širšie možnosti kariérneho rastu.
3. Prostredie pre osobný a profesijný rozvoj
Pri rozhodovaní mladých zohráva úlohu aj celková spoločenská atmosféra a podmienky na rozvoj talentu. Niektorí vnímajú zahraničie ako prostredie s väčšími možnosťami na realizáciu svojich nápadov, kariérny rast či profesionálny networking. Okrem toho, pre niektorých sú dôležité aj faktory ako transparentnosť procesov, podpora inovácií a možnosti zapojenia sa do výskumných či podnikateľských iniciatív.
4. Životná úroveň a kvalita života
Okrem finančných faktorov zohráva úlohu aj celková kvalita života. V krajinách ako Holandsko či Dánsko majú absolventi lepšie sociálne zabezpečenie, dostupnejšie bývanie a kvalitnejšie verejné služby. Mnohých tiež láka progresívnejšia spoločenská atmosféra a otvorenejšie prostredie pre mladých profesionálov.
Môžu štipendiá zastaviť odliv mozgov?
Zvýšenie štipendií je určite pozitívnym krokom, no samotná finančná motivácia nemusí stačiť na udržanie študentov na Slovensku. Ak chce krajina efektívne bojovať proti odlivu talentov, musí investovať do celkového skvalitnenia vysokého školstva, vytvoriť lepšie podmienky pre mladých odborníkov a podporovať inovácie a podnikanie.
Študenti potrebujú nielen finančné stimuly, ale aj istotu, že po ukončení štúdia nájdu na Slovensku kvalitné pracovné príležitosti, primerané ohodnotenie a prostredie, v ktorom budú môcť plnohodnotne rozvíjať svoj potenciál. Iba tak sa Slovensko môže stať krajinou, kde sa mladí ľudia budú chcieť nielen vzdelávať, ale aj budovať svoju budúcnosť.
Ďalšie články k téme
Je odliv mozgov zo Slovenska ešte stále aktuálny?
Na túto otázku sa pokúsili odpovedať výskumníci v rámci prieskumu, ktorý realizovala agentúra Focus v spolupráci s občianskym združením Therapolis. …
čítajte viacŠtipendium Krídla pre vysokoškolákov vyhlasuje novú výzvu
Štipendium Krídla – štipendium spoločenskej angažovanosti Ladislava Kossára, otvára už 14. ročník výzvy pre vysokoškolákov prijatých alebo študujúcich …
čítajte viacMladí ľudia chcú home office, flexibilnú pracovnú dobu a vyššie platy
Portál StartupJobs realizoval prieskum medzi uchádzačmi o prácu, ktorí si hľadali zamestnanie prostredníctvom ich platformy. Okrem toho, že …
čítajte viac