Mladí vedci z Čiech a Slovenska vyhrali prestížnu cenu Earth Prize 2025

Z oblasti vedy prichádza výnimočná správa – mladým vedcom zo Slovenska a Česka sa podaril úspech, ktorý doteraz nikto z našich krajín nedosiahol. Ich inovatívny projekt PURA, zameraný na čistenie vody od nebezpečných látok, získal ocenenie Earth Prize 2025 – jednu z najprestížnejších environmentálnych cien pre mladých inovátorov na svete.
Prvýkrát v histórii pre Česko a Slovensko
Tím zložený z Anny Podmanickej zo Slovenska a Tomáša Čermáka z Česka spojil sily a priniesol riešenie problému, ktorý predstavuje jednu z najväčších ekologických a zdravotných výziev súčasnosti – znečistenie vody antibiotikami a rezistentnými baktériami. Ich úspech je o to výnimočnejší, že sa jedná o vôbec prvý prípad, keď sa ocenenie Earth Prize dostalo do rúk mladých vedcov z našich krajín.
Ako funguje PURA?
Projekt PURA predstavuje revolučný systém na čistenie vody, ktorý kombinuje fotokatalýzu a studenú plazmu.
- Anna Podmanická sa vo svojom výskume zameriava na čistenie vody pomocou fotokatalytických reakcií, ktoré využívajú svetlo na rozklad škodlivín.
- Tomáš Čermák sa venuje štúdiu studenej plazmy, ktorá má schopnosť ničiť aj vysoko odolné mikroorganizmy a toxické zložky, vrátane baktérií rezistentných voči antibiotikám.
Spolu vytvorili funkčný koncept systému PURA, ktorý dokáže efektívne odstraňovať antibiotiká, chemikálie a mikroorganizmy z odpadových vôd. Tieto látky sa do životného prostredia dostávajú najmä z nemocníc, fariem, výrobných podnikov či kanalizácie.
Prečo je ich projekt taký dôležitý?
Znečistenie vody antibiotikami a výskyt rezistentných baktérií predstavujú čoraz väčšiu globálnu hrozbu. Rezistencia voči antibiotikám, ktorá sa šíri prostredníctvom kontaminovaných vôd, podľa odhadov spôsobí milióny úmrtí v najbližších desaťročiach. Voda znečistená liečivami a baktériami odolnými voči liečbe je vážnym rizikom pre celé ekosystémy aj ľudské zdravie. PURA môže byť jedným z riešení, ako túto hrozbu eliminovať.
Podpora ďalšieho vývoja
Tím získal za svoj projekt finančnú odmenu vo výške 12 500 dolárov (viac ako 11 000 eur), ktorú plánujú využiť na ďalší vývoj prototypu a jeho testovanie v reálnych podmienkach. Cieľom je vytvoriť funkčné zariadenie, ktoré by sa mohlo využívať v nemocniciach, na čističkách odpadových vôd či vo vedeckých laboratóriách.
Inšpirácia pre ďalšie generácie
Úspech Anny a Tomáša je nielen vedeckým míľnikom, ale aj silným motivačným odkazom pre mladých ľudí, ktorí sa zaujímajú o vedu, technológie a životné prostredie. Ukazuje, že aj študenti z menších krajín môžu svojimi nápadmi meniť svet – stačí odvaha, vytrvalosť a chuť niečo zmeniť.
Títo dvaja mladí vedci sú dôkazom, že budúcnosť vedy v strednej Európe má veľký potenciál. Držíme im palce, aby PURA neostal len pri nápade, ale stal sa súčasťou skutočného riešenia environmentálnych problémov našej planéty.
Ďalšie články k téme
Baví ťa veda a technika? Odprezentuj svoju prácu na AMAVETe!
Festival vedy a techniky AMAVET bude tento rok oslavovať svoje 27. narodeniny a môžeme ho považovať za sviatok mladých vedátorov. Ide o prehliadku …
čítajte viacUž aj základoškoláci sa môžu tešiť na Olympiádu kritického myslenia
Slovenská debatná asociácia už pár rokov organizuje Olympiádu kritického myslenia na stredných školách. Ide o úspešný projekt, ktorý rozvíja kritické …
čítajte viacNová simulačná miestnosť pre medikov na LF UK
Prepojenie teórie s praxou je nevyhnutnou súčasťou vysokoškolského štúdia, hoci to stále nie je samozrejmosťou. Lekárska fakulta Univerzity Komenského …
čítajte viac