Anketa: Ako som zvládol maturity bez stresu
Ján (19 rokov): „Najlepšie sa učí zo svojich poznámok, lebo svoje písmo si ľahšie zapamätám ako cudzie alebo vytlačený text. Mne pomáha aj farebné vyznačovanie zvýrazňovačmi, no to sa mi väčšinou nechcelo dodatočne zvýrazňovať. Učil som sa, koľko som vládal a stíhal pomedzi školu, maximum som do toho vložil cez akademický týždeň. Ale pri učení si treba aj oddýchnuť, lebo čím viac sa naraz snažíš zapamätať, tým menej si aj naozaj zapamätáš. Treba si to rozdeliť na menšie časti. Mne pomáhalo počúvať pri tom klasickú hudbu.“
Igor (23 rokov): „Podstatná vec pred učením bola pre mňa príprava študijného materiálu. Na niektorých hodinách som si písal poznámky do notebooku, tak sa mi ľahšie vypracovávali tézy, len som prekopíroval potrebné informácie. Na iný predmet som si zase všetko vyhľadával a dával dokopy. Papiere som dal do euroobalov a tie do zakladačov. To som mal nachystané už dlhšiu dobu a bol som kľudný, že si môžem učenie nechať na posledné dva týždne pred maturitou, že to mám pripravené. Takže som sa učil približne dva týždne. Nebolo to násilne, robil som si pauzy, pozrel seriál, najedol sa, išiel nachvíľu von. Nedá sa stále sústrediť. Učil som sa aj deň pred maturitou, to som si všetko len tak v rýchlosti prebehol. Večer pred maturitou som sa išiel na dve-tri hodiny prejsť, s hudbou v ušiach, a to ma ukľudnilo. Ráno som si ešte raz prebehol všetko a išiel do školy. Tam všetci stresovali, nesmiete sa nechať strhnúť. Treba si z toho urobiť srandu, uvoľníte tak seba aj stresujúcich spolužiakov.“
Veronika (20 rokov): „Pred maturitami odporúčam pripravovať sa už v predstihu počas roka. O čo viac toho človek do hlavy natlačí cez rok, o to ľahšie sa mu bude učiť cez akademický týždeň. Avšak to je pre mnohých maturantov asi nereálne. Pokiaľ si to už necháte na samotný týždeň, dôležité je mať organizáciu času, rozložiť si učenie predmetov na jednotlivé dni a stanoviť si ciele, čo sa chceš daný deň naučiť. Samozrejme, netreba sa učiť všetko od slova do slova, potom by to človek skutočne nestihol. Vedieť si z textu vybrať tie najdôležitejšie časti a tie sa naučiť je veľkou výhodou. No najdôležitejšie je podľa mňa vyhradiť si trochu času aj na oddych. Stráviť celé dni pri knižkách je dosť vyčerpávajúce, a preto odporúčam stráviť denne aspoň pár minút či už prechádzkou vonku, pozeraním TV alebo čímkoľvek, pri čom človek nemusí veľa rozmýšľať. A na záver, čo najmenej stresu. Aj tak si každý po maturite uvedomí, že to vlastne nič také strašné nebolo.“
Viktor (21 rokov): „Pred maturitnými skúškami som sa v prvom rade potreboval kvalitne vyspať. Dobrý spánok mi pomohol aj na zmiernenie stresu, ktorému som sa ale úplne nevyhol. Taktiež som pil viac kávy a učil som sa výlučne iba počas dňa, večer som relaxoval pri telke a snažil sa hlavne čo najviac spať, ako som už spomenul. Myslím si ale, že predmaturitnému stresu sa nikdy nie je možné úplne vyhnúť.“
Andrea (21 rokov): „Pred maturami som stresovala ako každý iný, aj keď som sa vždy učila dobre. Zistila som, že všetko sa mi učilo lepšie, keď som mala vytlačené témy zvýraznené rôznymi farbami zvýrazňovačiek a pomohlo to viacerým mojim spolužiakom. A treba ísť na to postupne. Nikdy sa neučte v jeden deň len jeden predmet, treba to striedať, inak sa bude všetko zlievať dokopy.“
Dušan (20 rokov): „Moja ostrá príprava, ak si dobre pamätám, započala nejaký ten týždeň alebo dva ešte pred akademickým týždňom. Samozrejme, na takú angličtinu som sa pripravoval už počas aktuálneho roka, keď nám učiteľka dávala za úlohu robiť si maturitné testy z predchádzajúcich rokov. Potom som si dal dokopy všetky témy, ktoré sme mali na maturitu vedieť a postupne som si ich čítal, snažil sa čo najviac zapamätať, ale snažil som sa i improvizovať, keby téma nesadla. Na náuku o spoločnosti sme si v priebehu roka ako trieda spoločne vypísali všetky témy, s učením nebol žiadny problém (pred touto skúškou som naopak skoro vôbec nemal stres, púšťal som si doma zo srandy Zdob si zdub, bol som kľudný, ale zmeškal som na svoju odpoveď…). Slovenčina tobôž, mal som vypracované všetky témy (celá trieda sa zapojila), pred písomnou časťou som si robil online testy z predchádzajúcich rokov. Proti stresu som si teda len priamo pred maturitou púšťal hudbu. A ak môžem niečo poradiť, tak to, že si skontrolujte pred odpoveďou zvukový režim svojho mobilu. Komisii sa nie veľmi páči, keď vám pri odpovedi zazvoní. Môže to pokaziť dojem.“
Ďalšie články k téme
Veľká zmena v maturite z matematiky? Možno už čoskoro
Minister školstva, vedy, výskumu a športu, Tomáš Drucker, prišiel s návrhom, ktorý by zásadne zmenil systém maturít z matematiky. Chce ho totiž priblížiť formátu, aký majú maturity z cudzích jazykov, teda takému, v ktorom bude viac úrovní. Odôvodňuje to tým, že nie každý žiak potrebuje rovnakú úroveň: „Žiaci by nerobili len jednu skúšku z matematiky, […]
čítajte viacAko si naplánovať posledný polrok na strednej?
Stredoškolákom vo 4. či v 5. ročníku už čoskoro končí ďalšia etapa života. Pre niektorých to môže byť vytúžený koniec štúdia, pre iných zasa nepríjemný pocit toho, že opúšťajú známy kolektív či pocit veľkej zodpovednosti. Okrem toho je však posledný polrok na strednej škole spojený aj s mnohými povinnosťami, ktorých sa môže nakopiť viac než […]
čítajte viacSúčasná podoba maturitnej skúšky sa môže stať minulosťou
S návrhom na nový formát prišla Študentská rada stredných škôl. Táto organizcia zastupuje žiakov stredných škôl a sama o sebe hovorí: „Sme stredoškoláci, ktorým nie je ľahostajný osud stredného školstva.” Členovia Študentskej rady realizujú rôzne aktivity na podporu stredoškolákov a okrem iného zastupujú ich záujmy na pôde Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu. Jedným z […]
čítajte viac