Ivan Bukovčan, Sofokles
IVAN BUKOVČAN istý čas pracoval ako novinár dramaturg CS národného filmu v BA od 1948 scenáre k filmom- Zmluva s diablom, Medená veža, Orlie pierko, Stratená dolina KÝM KOHÚT NEZASPIEVA Téma: 2 sv. vojna , malé mestečko Žáner tragédia, na psychologickom tlaku autor postavil konflikt drámy a vystupňoval dramatické napätie. novembrová noc 1944,po potlačení povstania je mestečko okupované Nemcami Postavy: […]
IVAN BUKOVČAN
- istý čas pracoval ako novinár
- dramaturg CS národného filmu v BA od 1948
- scenáre k filmom- Zmluva s diablom, Medená veža, Orlie pierko, Stratená dolina
KÝM KOHÚT NEZASPIEVA
- Téma: 2 sv. vojna , malé mestečko
- Žáner tragédia, na psychologickom tlaku autor postavil konflikt drámy a vystupňoval dramatické napätie.
- novembrová noc 1944,po potlačení povstania je mestečko okupované Nemcami
- Postavy: horár Teresčák, zaľúbenci – Franka a Ondrej, pôrodná babica Babjaková, zverolekár Šustek, Tulák-neznámi cudzinec(utiekol z transportu do konc. tábora),holič Uhrík, učiteľ Tomko, prostitútka Mondoková, pani Lekárnikova
- čistý čas: 1 noc, osudy 10 rukojemníkov→ zavretý v pivnici v dome deportovanej židovskej rodiny
- N. veliteľ Lucas – chcel sa pomstiť, pretože bol zabitý nemecky vojak
- sledujeme psychiku a myslenie postáv
- Dej: po 19:00 sa nesmie vychádzať z domu→ oni neposlúchli a zatkli ich. najskôr nevedia prečo sú tam ,neskôr sa dozvedia že bol zabitý nemecky vojak, tulák povie že smrť 1 vojaka bude vyvážená 10 civilistami, potom vojde Fischl (11 postava), ktorý je obchodník s drevom a robí prostredníka medzi rukojemníkmi a Lucasom. Fischl im sľubuje pomoc a povie im že ak sa nenájde vinník tak budú všetci zabití, Fischl bol tiež zatknutý ale pomohol mu Teresčákov syn. Všetci mu začnú vysvetľovať. F. im dáva vodu a chlieb a oni si ho lámu. Tulák mal loveckú dýku(presne takou bol zabití vojak).Šustek vyzve tuláka aby povedal prečo má dýku. Prichádza Fischl a povie že Lucas pustí babicu ak povie adresu domu a meno dieťaťa, ale ona išla vykonať potrat . Keďže sa zistilo že zabitý vojak bol opitý tak Lucas povedal že si majú spomedzi seba vybrať obeť a ostatný 9 budú prepustený. Uhrík a Šustek chcú vybrať podľa veku teda starca lebo je najstarší. Potom na základe spol. postavenia- prostitútka. Učiteľ sa na to pozerá s hrôzou(ľudia strácajú dôstojnosť pod takým veľkým tlakom).Ondro je znechutený a povie že nech je to on. Tulák mu v tom zabráni. Dôjde k roztržke medzi Tulákom a Uhríkom. Uhrík je vyprovokovaný tulákom a podreže ho. Starec –skúr než kohút 3× nezaspieva. Prichádza Fischl a oni povedali že si nechcú spomedzi seba vybrať. Uhrík povie že sa tulák zabil sám. Zistia že ušiel z transportu. Fischl ide sa Lucasom , prostitútka začne kričať že to Uhrík zabil Tuláka- Fischl to počul. Starec povie“ Vieš čo urobil Judáš, keď zradil Ježiša ? obesil sa“ Starec tým nabáda Uhríka aby zobral kľuč a vybehol von. Uhrík povie aby mu ho niekto podal ale nikto mu ho nepodá. Uhrík nakoniec berie kľuč a vybehne von. Neunesie ťarchu viny a N vojaci ho zastrelia.
- Biblické motívy: lámanie chleba- posledná večera ,názov je parafrázovanie Ježišovho na olivovej hore. Pri poslednej večeri predpovedá Judášovu zradu hovorí že skôr ako kohút zaspieva, ho Peter3× zaprie. Holič Uhrík spácha samovraždu podobne ako Judáš po svojej zrade v Jeruzaleme.
- existencionalizmus – fil a umelecký smer kt. skúma otázky existencie človeka z hľadiska jeho individuality a spol. vzťahov. Kladie sa doraz na osobnú slobodu jednotlivca. Slobodu dosahuje tým že sa nepodriaďuje konvencii. Spoločnosť j pre nepriateľská, vnucuje mu svoju morálku, zvyky..4lovek je odsúdený na slobodu- musí zaujať stanovisko. Človek žije aby zomrel, z toho pramení pocit absurdity a nezmyselnosti života. Práve v hraničných životných situáciách – situácia medzi životom a smrťou sa odhaľuje jeho podstata.
- zápletka
- vonkajšia: vražda nemeckého vojaka
- vnútorná: medzi 10 zadržanými- skutočná zápletka
SOFOKLES
ZNAKY ANTICKEJ DRÁMY
- parados: vstup chorú(ľudia ktorí tancovali a spávali) v prológu
- exodos- odchod chorú v epilógu
- katarzia hrdinu ako vyvrcholenie hry, katarzia( očistenie; záverečná časť klasickej drámy, obsahujúca mravne očistné poučenie )
- trojjednota miesta, času a deju(mesto Téby, jeden deň, príbeh antigony)
- je prítomný rozprávač v podobe chóru a zboru
- postavy sa nevyvíjajú
- boj proti vôli bohov a osudu je potrestaný
- v antickej dráme je použitý vyšší štýl jazyka (umelecký, pateticky)
- konfrontačné dialógy. Dlhé monológy, viazaná reč (časomiera)
ANTIGONA
- Literárny druh: dráma
- Žáner: tragédia
- Téma: konflikt medzi 2 povinnosťami :
- povinnost:humánny pocit
- povinnost: rešpektovanie tvrdých ,potriarcharných zákonov
- prolog,5 dejstiev a epilóg- zachované klasické vnútorné členenie- expozícia(prológ),kolízia(1. dejstvo), kríza(2.-4. dejstvo), peripetia(5. dejstvo), katastrofa(epilóg- záver diela, ktorým sa hra ukončí)za každým dejstvom nasleduje pasáž spevu
- hra dôsledne uplatňuje dramatickú akciu, spracúva povesť o tébskom kráľovskom dvore, v Tébach vládne Kreon a ma za manželku euridiku ktorý sa despoticky ujal trónu – krutovládca, po smrti kráľa Oidipa
- postavy a motívy sú postavené do kontrastu:
- Antigona – ideál krásy a dobra, protipól Kreona
- Idea hry: trest za previnenie voči spol. normám
- Dej: Dvaja bratia Polynejk a Eteoklos sa pobijú o trón a navzájom sa pozabíjajú. Kreon sa vďaka tomu dostane k moci a dá slávnostne pochovať iba Eteokla. To sa však Antigone nepáči…
Antigona sa rozhodne pochovať telo svojho brata Polyneka aj napriek zákazu kráľa Kreona. O pomoc požiada svoju sestru Isamenu. Tá však odmietne. Kreon dá však telo Polyneka strážiť. Antigone sa ho však podarí pochovať. Keď sa to dozvie od jedného zo strážcov kráľ Kreon, rozhnevá sa a oznámi mu, že ak nenájdu vinníka ponesú vinu strážcovia. Stážcovia vymyslia plán a vyhrabú telo Polyneka a počkajú, kým ho príde niekto pochovať. Antigona sa k telu svojho brata vráti a pokúsi sa ho pochovať znova. Pri tom ju však chytia a ona sa prizná aj k prvému pohrebu. Odvlečú ju ku Kreonovi. Kreon dá doniesť aj Ismenu. Ismena sa pokúsi prehovoriť Kreona, aby nezabil snúbenicu svojho syna Haimona, ale ten odmietne a dá Antigonu pochovať zaživa a zavolá Haimona. Ten keď sa dozvie o poprave svojej snúbenice pokúsi sa to otcovi vyhovoriť. Kreon však svoj názor nezmení a Antigonu nechá pochovať.
Za Kreonom príde starý veštec Teiresias a povie mu, že ak nezruší trest a nepochová Polynejka: „Bude musieť za tých mŕtvych platiť jedným mŕtvym vlastnej krvi.“ Kreon na koniec ustúpi a dá pochovať Polymejka a otvorí hrobku. Už je však neskoro. Zbadá ako sa Antigona obesila a jeho syn Haimon sa prebodol vlastným mečom. Oznámi to svojej manželke Euridyke a tá v žiali spácha samovraždu.
- Citáty: „Keby som jej trúfalý čin nechal bez trestu, bol by som ešte mužom? Bola by ním ona! “ (Takto Kreon odôvodnil pochovanie Atigony)
„Nič nie je horšie ako neposlušnosť!“ „Ja som prišla na svet milovať, nie nenávidieť “ (Antigona v dialógu s Kreonom)
- Porovnanie Antigony a Kým kohút nezaspieva:
- Podobnosti: trojjednota miesta, hraničná situácia, obe sú tragédie
- Osudovosť u Bukovčana: spol. postavenie, odsúdenie tuláka
- Osudovosť u Antigony: vola bohov, vzbura proti Kreonovi
Za správnost a původ studijních materiálů neručíme.