Rozmnožovacia sústava – ženské pohlavné orgány
V ženských pohlavných orgánoch sa tvoria ženské pohlavné bunky- vajíčka. Syntetizujú a uvoľňujú sa pohlavné hormóny, dochádza v nich k oplodneniu a vývinu zárodku i plodu. K vnútorným pohlavným orgánom patria : vaječníky vajíčkovody maternica pošva Vaječník (ovarium)- je párová žľaza mandľovitého tvaru. Je uložený v malej panve po stranách maternice. Veľkosť, tvar a povrch sa menia v závislosti od veku a […]
V ženských pohlavných orgánoch sa tvoria ženské pohlavné bunky- vajíčka. Syntetizujú a uvoľňujú sa pohlavné hormóny, dochádza v nich k oplodneniu a vývinu zárodku i plodu.
K vnútorným pohlavným orgánom patria :
- vaječníky
- vajíčkovody
- maternica
- pošva
Vaječník
- (ovarium)- je párová žľaza mandľovitého tvaru. Je uložený v malej panve po stranách maternice. Veľkosť, tvar a povrch sa menia v závislosti od veku a fázy reprodukčného cyklu. U mladej ženy, ktorá ešte nerodila, je dlhý asi 3cm a široký 1,5 cm, má hmotnosť asi 10g. Až po puberte je povrch vaječníka hladký, po ovuláciách sa zjazvuje. Od puberty má dve základnéfunkcie: produkovať ženské pohlavné bunky- vajíčka a syntetizovať pohlavné hormóny- estrogén a progesterón. Na vaječníku rozlišujeme dve časti, na povrchu kôru a vnútri dreň.
Oogenéza- vývin ženských pohlavných buniek- vajíčok (ovulum), prebieha vo vaječníku zo zárodočných buniek – oogónií. Začína sa na rozdiel od spermiogenézy ešte pred narodením, čiže počas vnútromaternicového vývinu. Je to zložitý proces, zahŕňa procesy mitotického delenia, reprodukčného delenia a zrenia zárodočných buniek.
Vajíčkovod
- (tuba uterina)- je párová trubica dlhá 10–12 cm, s priemerom 0,5 cm, uložená je po stranách maternice. Je lievikovito rozšírený a zakončený strapcovitými výbežkami, ktoré sa v čase ovulácie prikladajú na povrch vaječníka.
Úloha: zachytiť vajíčko uvoľnené zo zrelého Graafovho folikulu a dopraviť ho do maternice Maternica(uterus)- je nepárový dutý svalový orgán, uložený v malej panve medzi močovým mechúrom a konečníkom. Má dve hlavné časti:
- telo
- krček
Stenu maternice tvoria 3 vrstvy:
- vnútorná vrstva (endometrium) je sliznica, ktorá sa cyklicky pripravuje na prijatie oplodneného vajíčka
- stredná vrstva (myometrium) je tvorená hladkou svalovinou
- vonkajšia vrstva (parametrium) je väzivová
Úloha: dochádza k uhniezdeniu vyvíjajúceho sa zárodku a vývinu plodu až do pôrodu. Vnútro maternice je vystlané sliznicou, na povrchu krytou vysokým riasinkovým epitelom.
Sliznica maternice(jej funkčná časť) podlieha cyklickým zmenám, ktoré súvisia s dozrievaním vajíčok vo vaječníku a produkciou hormónov.
Pošva
- (vagína)- je svalovo- väzivová (elastická) trubica umiestnená medzi močovým mechúrom a konečníkom. Je vývodnou pôrodnou cestou a kopulačným orgánom. Je dlhá 8–12 cm s rôznym priemerom. Do horného konca pošvy sa vnára krček maternice, dolný koniec sa otvára medzi malými pyskami ohanbia do predsiene pošvy.
Na začiatku pošvy je u žien, ktoré ešte nemali pohlavný styk –panenská blana(hymen).
K vonkajším pohlavným orgánom patria:
- vrch ohanbia, veľké pysky ohanbia, malé pysky ohanbia, predsieň pošvy, dráždec.
REPRODUKČNÝ CYKLUS ŽENY
- periodicky opakujúce sa procesy v mesačných cykloch súvisiace s dozrievaním vajíčok a folikulov vo vaječníku a s následnými zmenami v sliznici maternice.
- prebiehajúce zmeny vo vaječníku – ovariálny cyklus a zmeny v maternici – uterinný cyklus.
- začína v puberte, spravidla medzi 12. – 13. rokom dievčat.
Objaví sa prvé krvácanie a tým sa začína obdobie pohlavnej aktivity ženy- menarché. Dozrievanie vajíčka aj menštruácia sa opakujú každý lunárny mesiac (v priemere každých 28 dní). Pravidelný priebeh reprodukčného cyklu ženy postupne ustáva okolo 45. až 50. roku, keď sa začína obdobie prechodu- klimaktérium.
Obdobie života ženy, v ktorom sa reprodukčný cyklus zastavil, nazývame menopauza. V období tehotenstva sa pravidelný reprodukčný cyklus ženy zastaví na obdobie desiatich lunárnych mesiacov.
Ovariálny cyklus zahŕňa tri fázy:
- folikulovú – predovulačnú fázu
- ovuláciu
- luteínovú- poovulačnú fázu
Folikulová fáza (predovulačná)- rast a dozrievanie folikulu. Nastáva po menštruácii. Výsledkom je zrelý Graafov folikul s vajíčkom. Bunky obalu folikula vylučujú hormóny estrogény. Ovulácia- 12. – 14. deň cyklu. Zrelý Graafov folikul sa vyklenie nad povrch vaječníka, dochádza k jeho prasknutiu a uvoľneniu vajíčka. V tejto fáze je už vajíčko pripravené na oplodnenie. Luteínová fáza (poovulačná)- vytvorenie žltého telieska (corpus luteum) so stavbou a funkciou endokrinnej žľazy. Vylučuje hormón – progesterón. Žlté teliesko (corpus luteum menstruationis) funguje iba dočasne. Ak nenastane oplodnenie, teliesko vzniká a zaniká každých 28 dní, mení sa na belavú jazvu (corpus albicans).
V prípade oplodnenia žlté teliesko sa rozvíja, rastie až dosiahne veľkosť takmer polovice vaječníka. Svojou hormonálnou činnosťou v priebehu tehotenstva tlmí vývin folikulov a dozrievanie vajíčok vo vaječníku a zabezpečuje priaznivý vývin zárodku v maternici. Takéto žlté teliesko sa nazýva tehotenské žlté teliesko (corpus luteum graviditas). Od 4. mesiaca tehotenstva preberá funkciu žltého telieska placenta.
Uterinný cyklus – menštruačný: morfologicko- funkčné zmeny sliznice maternice, ktoré podliehajú hormonálnej regulácii hormónov vaječníka a závisia od dozrievania folikulov a vzniku žltého telieska. V priebehu menštruačného cyklu sa sliznica maternice prispôsobuje na prijatie oplodneného vajíčka. Uterinný cyklus sa počíta od prvého dňa menštruácie.
Fázy uterinného cyklu:
- menštruačná
- proliferačná
- sekrečná
- ischemická
Menštruačná fáza
- prebieha 1. až 4. deň cyklu, ak nedošlo k oplodneniu vajíčka. Začína odlúpením a odstránením sliznice maternice prestúpenej krvou, čo sa prejaví krvácaním z pošvy. Keď sa funkčná časť sliznice maternice celkom odstráni, krvácanie prestane.
Proliferačná fáza
- prebieha od 5. do 14. dňa pod vplyvom estrogénov zrejúceho folikulu vaječníka. Prvé obdobie – fáza regenerácie (1 až 2 dni; obnažená bazálna vrstva sliznice sa pokryje regenerovaným epitelom, v nasledujúcich dňoch sliznica rastie a hrubne).
Sekrečná fáza
- trvá od 15. do 28. dňa, je pod vplyvom hormónu žltého telieska- progesterónu. Sliznica ďalej hrubne a nadobúda hubovitú konzistenciu. Žliazky sa rozširujú, predlžujú, špirálovito stáčajú, produkujú hlienovitý sekrét, cievy sa bohato rozvetvujú. Sliznica sa stáva kyprou, dobre prekrvenou a presiaknutou tekutinou. V tomto štádiu je pripravená na prijatie oplodneného vajíčka.
Ischemická fáza
- nastáva v 28. deň cyklu. V prípade, že vajíčko nebolo oplodnené, žlté teliesko zaniká a klesá produkcia pohlavných hormónov. Funkčná časť sliznice podlieha autolytickým zmenám a nastáva nová fáza uterinného cyklu a s ňou nový cyklus.
Za správnost a původ studijních materiálů neručíme.