Hospodársky významné čeľade a druhy magnóliorastov

okrasné rastliny ovocné rastliny strukoviny krmoviny obilniny lúčne krmoviny liečivé rastliny Čeľaď: ružovité: Charakterizujú ju 5 početné kvety s mnohopočetným súborom tyčiniek.Plody sú mechúriky, nažky, kôstkovice a malvice. Mnohí zástupcovia sa pestujú akookrasné rastliny alebo ako úžitkové rastliny, ktoré v naších zemepisných šírkach poskytujú hlavné druhy ovocia. Rozšírený je rod Ruža – napr. ruža šípová – pôvodne je to divo […]

  • okrasné rastliny
  • ovocné rastliny
  • strukoviny
  • krmoviny
  • obilniny
  • lúčne krmoviny
  • liečivé rastliny

Čeľaď: ružovité:

Charakterizujú ju 5 početné kvety s mnohopočetným súborom tyčiniek.Plody sú mechúriky, nažky, kôstkovice a malvice. Mnohí zástupcovia sa pestujú akookrasné rastliny alebo ako úžitkové rastliny, ktoré v naších zemepisných šírkach poskytujú hlavné druhy ovocia. Rozšírený je rod Ruža – napr. ruža šípová – pôvodne je to divo rastúci ker v Európe. Nepravé plody šípky – majú veľké množstvo vitamínu C. V súčastnosti sa pestuje množstvo odrôd ruží.

  • Z ovocných rastlín z tejto čeľade môžeme spomenúť jahodu obyčajnú(nažky), ostružinu malinovú ostružinu černicovú (plodstvo kôstkovičiek). Z ovocných stromov: slivka domáca, čerešňa vtáčia, čerešňa višňová, marhuľa obyčajná, broskyňa obyčajná (kôstkovice), jabloň domáca, hruška obyčajná(malvice).
  • Strukoviny tvoria nenahraditeľnú zložku vo výžive človeka. Najčastejšie sú to zrelé semená rastlín z čeľade bôbovitých. Ich spoločným znakom sú zložené listy, často ukončené úponkom, charakteristická stavba kvetu (kališné lístky zrastajú, korunné lupienky sú voľné. Vrchný sa nazýva strieška, dva bočné krídla a dva dolné čiastočne zrastajú a a tvoria čĺnok) a suchý plod – struk.

    Strukoviny sú bohatým zdrojom bielkovín ale aj cukrov, minerálnych látok a vitamínov.Medzi najvýznamnejšie patria: fazuľa záhradná, hrach siaty, sója obyčajná a šošovica jedlá).

Čeľaď: mrlíkovité, bôbovité a lipnicovité

Krmoviny sú rastliny, ktoré pestujeme na krmivo pre hospodárske zvieratá. K najbežnejším krmovinám patria zástupcovia čeľadí – mrlíkovité, bôbovité a lipnicovité.

mrlíkovité

  • Z čeľade mrlíkovité je významnou krmovinou repa obyčajná. Ako krmivo sa využíva jej buľva – zásobný orgán tvorený koreňom a zhrubnutou časťou stonky. Je bohatá na škrob. Z kŕmnej repy bola vyšľachtená cukrová repa. K hospodársky významným druhom tejto čeľade je aj cvikla.

bôbovité

  • Z čeľade bôbovitých sem patria lúčne krmoviny lucerna siata, ďatelina lúčna, ďatelina plazivá, vika siata – využívajú sa najmä na výrobu sena. Symbiózou s hľuzkovitými baktériami obohacujú pôdu o dusíkaté látky.

lipnicovité

  • Obilniny sú jednoročné kultúrne rastliny z čeľade lipnicovitých. Patria k jednoklíčno­listovým rastlinám. Majú zväzkovité korene, stonka je steblo – dutá s kolienkami. Listy vyrastajú presne na kolienku. Kvety sú drobné, nenápadné, vetrom opelivé. Sú v v súkvetí klas, metline, šúľku a strapci. Plodom je zrno.
  • Patria sem ryža siata, pšenica siata, kukurica siata, raž siata, jačmeň siaty.

Čeľaď: astrovité

Liečivé rastliny – veľa ich nájdeme medzi zástupcami čeľade astrovité. Vytvárajúcharak­teristické súkvetie – úbor, ktorý robí dojem jedného kvetu.

  • Patrí sem napr. rumanček pravý – rastie ako burina na poliach. Zbierajú sa bielo-žlté kvety. Pôsobí protizápalovo. Nechtík lekársky, rumanček kamilkový, púpava lekárska, rebríček obyčajný atď.

Čeľaď: hluchavkovité

Z čeľade hluchavkovité – hluchavka škvrnitá, šalvia lúčna, dúška materina, mäta prieporná- obsahujú veľa silíc, plod – tvrdky.

Za správnost a původ studijních materiálů neručíme.