Systém rias

Oddelenie: Trieda: Červené riasy – Rhodophyta Rôznobičíkaté riasy – Heterokontophyta Žltohnedé riasy – Chrysophyceae Rozsievky – Bacillariophyceae Chaluhy – Phaeophyceae Červenoočká – Euglenophyta Zelené riasy – Chlorophyta Vlastné zelené riasy – Chlorophyceae Spájavky – Conjugatophyceae Trubicovky – Bryopsidophyceae Chary – Charophyceae 1. Oddelenie: Červené riasy Charaktrizuje ich červené farbivo – fykoerytrín, ktorý sfarbuje ich stielky do červena alebo červenohneda. Chloroplasty obsahujú iba chlorofyl a niektoré aj chlorofyl d. […]

Oddelenie: Trieda:

1. Červené riasy – Rhodophyta
  2. Rôznobičíkaté riasy – Heterokontophyta
    • Žltohnedé riasy – Chrysophyceae
    • Rozsievky – Bacillariophyceae
    • Chaluhy – Phaeophyceae
  3. Červenoočká – Euglenophyta
  4. Zelené riasy – Chlorophyta
    • Vlastné zelené riasy – Chlorophyceae
    • Spájavky – Conjugatophyceae
    • Trubicovky – Bryopsidophyceae
    • Chary – Charophyceae

1. Oddelenie: Červené riasy

Charaktrizuje ich červené farbivo – fykoerytrín, ktorý sfarbuje ich stielky do červena alebo červenohneda. Chloroplasty obsahujú iba chlorofyl a niektoré aj chlorofyl d. Pri fotosyntéze nevzniká škrob.

• Rozmnožovanie: nepohlavné – spórami
    • pohlavné – spojené s rodozmenou

Telo tvoria mnohobunkové vláknité alebo pletivové stielky. Žijú hlavne v moriach – pokrývajú pobrežia ale sú aj v hĺbke do 100m, menej v sladkých vodách – v čistých, pramenistých (napr. žabie semä)

Najznámejší produkt z červených rias – agar– na výrobu tuhých živných pôd (používané v mikrológii na kultiváciu mikroorganizmov) a v potravinársve slúži na výrobu želatiny

2. Oddelenie: Rôznobičíkaté riasy

Chloroplasty obsahujú chlorofyl a, chlorofyl c a hnedé farbivo fukoxantín Sú to jednobunkové pohyblivé riasy. Majú dva nerovnako dlhé bičíky, pomocou ktorých sa pohybujú. (dlhší bičík je plávajúci, kratší je dozadu ohnutý)

Okrem jednobunkových foriem sa vyskytujú aj mnohobunkové riasy, ktoré vytvárajú stielky. Sú viditeľné aj voľným okom a môžu byť dlhé aj niekoľko desiatok metrov, na rozdiel od jednobunkových rias, ktoré sú mikroskopické.

Sú sladkovodné aj morské. Do oddelenia patrí niekoľko tried.

Trieda: Žltohnedé riasy

Väčšinou majú bičíkovitú stielku. Tvoria súčasť planktónu čistých sladkých vôd. Morské druhy mávajú schránky.

Trieda: Rozsievky

Sú jednobunkové mikroskopické riasy žijúce jednotlivo, alebo pospájané do kolónií. Ich bunková stena je inklustovaná (vystužená) oxidom kremičitým a vytvára schránku.

Nepohlavne sa rozmnožujú pozdĺžnym delením (z materskej vzniknú dve dcérske). Dochádza k zmenšovaniu schránky, keď sú minimálne tvoria spóry.

Najrozšírenejšia skupina rias – žijú v sladkých vodách, moriach, v pôdach, .. – vo vodách sú producenrmi organickej hmoty, uplatňujú sa pri hodnotení kvality vody. Fosílne usadeniny ich schránok vytvárajú horninu diatomit

Trieda: Chaluhy – hnedé riasy

Chaluhy sú až na malé výnimky morské riasy. Vyskytujú sa najmä pri pobrežiach. Stielky sú vždy mnohobunkové, dlhé až niekoľko metrov. Rozlišujeme na nich pakorienky, pabyľku a palístky. Oddávna sa využívajú ako hnojivo, palivo, na jedlo (v Japonsku, Číne) a na výrobu sódy a jódu.

Najrozšírenejšia hnedá riasa je chaluha sargasová, ktorej najväčšie zoskupenie na svete je v Sargasovom mori (Mexický záliv), v ktorom sa nachádza neresisko úhorov.

3. Oddelenie: červenoočká – euglény

Obsahujú chlorofyl a,b, karotén a xantofyl (neprekrýva farbu chlorofylu). Sú to jednobunkové mikroskopické riasy, ktoré sa aktívne pohybujú jedným, alebo dvomi bičíkmi. Sú zložkou všetkých vodných biotopov (slaných, sladkých a brakických – zmiešaných vodách). Tvoria hlavnú zložku planktónu. Ich telo obklopuje tuhá alebo pružná pelikula, ktorá umožňuje ich premenlivý tvar tela. Charakteristická je červená očná škvrna (stigma).Rozmno­žovanie: hl. pozdĺžnym delením

Medzi najrozšírenejšie patrí eugléna zelená – červenoočko zelené, červenoočko štíhle

4. Oddelenie: zelené riasy

Ich chloroplasty obsahujú chlorofyl a, chlorofyl b, betakarotén a xantofyly (neprekrýva farbu chlorofylu). Veľmi rozšírené, najbohatšia skupina rias. Sú východiskovým bodom vývojovej línie zelených rastlín

Trieda: Vlastné zelené riasy

Všetky typy mikroskopickej jednobunkovej stielky (okrem améboidnej) a základné typy mnohobunkovej stielky. Majú 2 alebo 4 bičíky, rozmnožujú sa všetkými spôsobmi typickými pre riasy. Obývajú všetky vodné biotopy, sú hlavnými producentmi org. hmoty vo vodách v lete.

Jednobunkové riasy žijú buď jednotlivo – drobnozrnko alebo sa spájajú do kolónií –váľač gúľavý, pandorina. Viacbunkové riasy – vytvárajú vlákno. Zástupca je chlorela.

Trieda: Spájavky

Sú jednobunkové alebo mnohobunkové vláknité riasy . Zvláštny typ pohl. rozmnožovania, kt. prebieha spájaním – konjugáciou. Žijú v sladkých vodách, v moriach sa nevyskytujú – závitnicovka

Trieda: Trubicovky

Rôznorodá skupina rias. Majú rúrkovitú stielku. Žabí vlas – v sladkých vodách.

Trieda: Chary

Sú makroskopické riasy, ktorých stielka dosahuje výšku až 1 meter a je rozlíšená napakorienky, pabyľku a palístky. Nachádzajú sa v sladkých a brakických vodách, no v moriach chýbajú. Chara obyčajná – parožnatka

Za správnost a původ studijních materiálů neručíme.