Učenie na poslednú chvíľu
V prvom rade žiadna panika
Prepadla vás, keď ste si uvedomili, že nestíhate. No stresovaním si z toho času, ktorého už aj tak nie je veľa, len viac uberiete. V strese pod vplyvom adrenalínu sa človek vraj naučí viac, ale je to len krátkodobé zapamätanie, a to vám v takomto prípade až tak nepomôže. A najmä – nastavte sa na pozitívne myslenie. Veta „Ja to stihnem!“ vás namotivuje viac ako „Toto nemám šancu naučiť sa na čas“.
Zvoľte stratégiu
Rozvrhnite si, čo sa naučíte kedy. Doobeda jeden predmet, poobede druhý. Koľko času venujete ktorej téme. Keď ide o ústnu skúšku, treba vedieť povedať aspoň niečo. Preto si to naplánujte tak, aby ste vedeli povedať ku každej téme niekoľko viet a tie najdôležitejšie, základné veci. Pri vytváraní plánu si však dávajte reálne ciele. Ak sa učíte pomalšie, určite nezvládnete 30 tém za deň. Nezabudnite si vyhradiť čas aj na jedlo a oddych a hlavne ten plán potom dodržujte. Značte si, čo z neho ste už splnili. Keď budete vidieť, ako vám to odbúda, bude to vaša motivácia.
Využite správne zdroje
Na vypracovávanie tém je teraz už trochu neskoro. Siahnite po zdrojoch, ktoré sú dostupné – poznámky z hodín, učebnice, študentské weby… Nehľadajte odborné knihy, len vás to zdrží. Vo vypracovaných poznámkach či témach od starších spolužiakov je všetko podstatné a nie aj zbytočné „obkecy“.
Pýtajte sa
Ak niečomu nerozumiete, konzultujte. Určite tomu niektorý z vašich kamarátov či spolužiakov rozumie lepšie, tak sa ho nehanbite opýtať, či by vám to nevysvetlil. To, čo pochopíte, si ľahšie zapamätáte, ako keby ste sa to len nabiflili. Slová, ktorým nerozumiete, zameňte za jednoduchšie, ak však nejde o odborné názvy, ktoré sa jednoducho zmeniť nedajú.
Pomáhajte si
Počas tých rokov ste už zistili, ako sa vám učí najlepšie. Niekomu pomáhajú mnemotechnické pomôcky, niekto si v mysli umiestňuje pojmy do známych priestorov ako Sherlock Holmes, niekomu pomáhajú farebné zvýrazňovače, papieriky, obrázky… Možností je veľa.
Improvizujte a učte sa všade
Obklopte sa učivom. Čítajte ho pri akejkoľvek činnosti a naozaj všade. A keď nemôžete čítať, nahovorte si ho napríklad do mobilu a potom len počúvajte.
Nezabúdajte na pitný režim a jedlo
Odmeňujte sa
Nájdite drobnosť, ktorá vás motivuje (napríklad sladkosť) a doprajte si ju vždy po dosiahnutí stanoveného minicieľa. Napríklad po prečítaní piatich tém si môžete dať čokoládu a podobne.
Zatnite sa, nepodvádzajte sami seba a určite to zvládnete!
Ďalšie články k téme
Ako si naplánovať posledný polrok na strednej?
Stredoškolákom vo 4. či v 5. ročníku už čoskoro končí ďalšia etapa života. Pre niektorých to môže byť vytúžený koniec štúdia, pre iných zasa nepríjemný pocit toho, že opúšťajú známy kolektív či pocit veľkej zodpovednosti. Okrem toho je však posledný polrok na strednej škole spojený aj s mnohými povinnosťami, ktorých sa môže nakopiť viac než […]
čítajte viac