STU pokračuje v modernizácii, získava špičkové podmienky na štúdium a vedu
Slovenská technická univerzita v Bratislave úspešne napreduje v modernizácii pracovísk na špičkovú univerzitnú úroveň. Z európskych i vlastných prostriedkov postupne rekonštruuje priestory na výučbu a vedu, ale aj internáty a športoviská. Po rozsiahlej revitalizácii najnovšie odovzdala do užívania revitalizovanú budovu Fakulty elektrotechniky a informatiky.
FEI STU v Bratislave po ukončení všetkých etáp revitalizácie objektu získala najmä atraktívne prostredie pre zvýšenie počtu domácich a zahraničných študentov – budúcich vysokokvalifikovaných absolventov pripravených pre trh práce. Fakulta má tak kvalitné priestory, ktoré jej umožnia prilákať a udržať si vedcov a vedeckých výskumníkov, poskytnú nové možnosti inovatívneho výskumu a posilnenie spolupráce medzi akademickou obcou a priemyselnou sférou.
„Veľmi ma teší, že aj napriek krízovému obdobiu spojenému s infláciou a rastom cien materiálov i práce Slovenská technická univerzita vďaka štrukturálnym fondom EÚ a vlastným prostriedkom pokračuje v zásadnej modernizácii svojich budov a pracovísk. Talentovaní študenti a vedci už nemusia za kvalitnými podmienkami na štúdium a výskum odchádzať za hranice,“ povedal rektor STU Oliver Moravčík.
Budova Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave získala po komplexnej revitalizácii obvodového plášťa nadčasový vzhľad a spĺňa štandardy energetickej efektívnosti. Prvá etapa bola financovaná z projektu Univerzitný vedecký park STU v Bratislave a čiastočne aj z vlastných zdrojov, druhá z projektu ACCORD (Advancing University Capacity and Competence in Research, Development and Innovation) – najväčšieho akademického investičného projektu na Slovensku v objeme 110 miliónov eur, ktorý Slovenská technická univerzita realizuje v spolupráci s Univerzitou Komenského.
Z projektu ACCORD bola financovaná aj revitalizácia interiérov fakulty. Výrazné investície smerovali najmä do priestorov hlavného koridoru, ktorý je aj miestom prvého kontaktu so študentmi a návštevníkmi fakulty. Jeho obnova bola nevyhnutná prioritne s cieľom zvýšenia atraktivity, funkčnosti a zdravotnej bezchybnosti spoločných priestorov FEI STU.
„Konečne môžu študenti a pracovníci fakulty pôsobiť v prostredí, ktoré zodpovedá ich kvalitám. Po exteriéroch už aj naše interiéry vzbudzujú dobrý pocit a nová technika umiestnená v prednáškových sálach umožňuje výučbu na špičkovej univerzitnej úrovni,“ konštatoval pri odovzdávaní budovy dekan FEI STU Miloš Oravec.
Komplexná revitalizácia prednáškových miestností a ich vybavenie modernou didaktickou a prezentačnou technikou bola veľmi dôležitou súčasťou projektu. Kompletne bolo zrekonštruovaných 11 prednáškových miestností s celkovou kapacitou 1635 miest, ide o najmodernejšiu inštaláciu na Slovensku. Systém umožňuje napríklad video prenosy medzi prednáškovými miestnosťami, hybridnú výučbu, telekonferenčný režim, nahrávanie, snímanie kamerami z viacerých miest, automatické sledovanie prednášajúceho a iné funkcionality. Vynovené prednáškové sály budú niesť mená významných učiteľov a vedcov spojených s úspechmi fakulty.
Pre riadenie budovy fakulty boli inštalované inteligentné technológie, najmä v oblastiach SMART riadenia vykurovania a vzduchotechniky budovy, ktoré zabezpečujú ďalšie zníženie spotreby energii a zefektívnenie prevádzky. Významnou aktivitou v rámci revitalizácie interiérov bola obnova dátového centra a informačnej a komunikačnej infraštruktúry vo všetkých blokoch budovy, ktorá zvýši kybernetickú bezpečnosť a zlepší konektivitu a priepustnosť dátovej infraštruktúry v budove.
Ďalšie články k téme
Ústav potravinárstva a výživy STU
Ústav potravinárstva a výživy (ÚPV, riaditeľ prof. Ing. Ľubomír Valík, Ph.D.) je jednou z organizácií Fakulty chemickej a potravinárskej technológie na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Pozostáva z dvoch oddelení, oddelenia potravinárskej technológie (OPT, vedúca Ing. Lucia Minarovičová, Ph.D.) a oddelenia výživy a hodnotenia kvality potravín (OVHKP, vedúca doc. Ing. Lucia Birošová, Ph.D.) Zjednodušený koncept […]
čítajte viacAko sa zo študenta aplikovanej informatiky stal kozmický inžinier
Matej Novák je doktorandom na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Počas bakalárskeho štúdia aplikovanej informatiky mu “vesmír prirástol k srdcu” a tak v rámci inžinierskeho štúdia vyštudoval kozmické inžinierstvo, ktorému sa venuje aj dnes na doktorandskom stupni. Ako vyzerali jeho začiatky na “FEIke”, čo mu robilo ťažkosti, ako hodnotí oba študijné […]
čítajte viacVeľký dopyt po stavebných inžinieroch, prácu získajú okamžite
Pracovné miesta v stavebníctve patria k najlepšie plateným na trhu a po stavebných inžinieroch je v súčasnosti veľký dopyt. Stavebníctvo je jedným z nadčasových odborov, ktoré zažíva dobu digitalizácie. Ešte nedávno bola pre stavebného inžiniera charakteristická ceruzka a rysovacia doska, dnes je to informačné modelovanie stavieb BIM, rozšírená realita, 3D tlačiarne, drony, laserové skenovanie, umelá inteligencia či jedinečné laboratóriá, […]
čítajte viac