Plagiátorstvo na Slovensku: čo o ňom neviete?
Čo je považované za plagiát?
Plagiát je nedovolené napodobenie, preberanie umeleckého alebo vedeckého diela bez uvedenia vzoru alebo autora; kópia cudzieho diela vydávaná za vlastnú bez priznania sa k predlohe.
Plagiátorstvo je potom nedovolené používanie cudzích publikovaných i nepublikovaných myšlienok, formulácií, poznatkov, výsledkov bádania alebo iných výsledkov tvorivej práce, ako aj ilustrácií, tabuliek, fotografií bez referencie (voľne podľa 1).
Naopak za plagiát sa nepovažujú všeobecne dostupné, známe a zdieľané informácie, napríklad aktuality alebo historické fakty: rozhodne netreba dávať do úvodzoviek a bibliografie, kde ste sa dočítali, od kedy do kedy trvala druhá svetová vojna alebo aká je rýchlosť vetra na horách. Právne normy, ktoré upravujú pojem plagiátorstva sú zákon o vysokých školách (313/2001 Z.z.), ktorý má prednosť a až sekundárne autorský zákon (č. 618/2003 Z. z.).
Anti-plagiátorstvo na Slovensku
Tak, ako rastie povedomie o tom, ako využívať internet čo najlepšie a častokrát nie celkom legálne, rastie i snaha o zabránenie takýmto taktikám. Aké nástroje fungujú na Slovensku na odhaľovanie plagiátov?
Antiplagiátorský systém (APS) má na starosti identifikáciu zhody medzi textami prác, teda kontroluje originalitu každej z nich. Na Slovensku je najvyužívanejší a Európskou komisiou čerstvo ocenený systém ANTIPLAG (detail pozri tu):
Kde sa ocitajú všetky záverečné práce?
Tak ako vo väčšine európskych štátov sa už aj na Slovensku rieši táto otázka celoplošne na národnej úrovni. K tomuto účelu vznikol Centrálny register záverečných prác (2), ktorý spravuje od roku 2009 Ministerstvo školstva (podľa novely zákona 496/2009 Z. z.). Do tohoto registra každá univerzita automaticky po odovzdaní a ešte pred obhajobou nahráva všetky záverečné práce (bakalárske, diplomové, dizertačné, habilitačné a rigorózne) a porovnáva ich medzi sebou i s ďalšími databázami a zdrojmi informácií. V registri je možné vyhľadávať detaily prác i ich celé znenia. Práce sa uchovávajú v registri po dobu sedemdesiat rokov.
Vďaka tomu, že vznikol systém centrálneho registra, všetky univerzity museli začať vyžadovať odovzdávanie prác výhradne v digitálnej podobe a zároveň každá z nich musela prejsť kontrolou originality ešte pred štátnou záverečnou skúškou. V Európe sme sa týmto celonárodným projektom zaradili medzi najuvedomelejšie štáty.
Ako teda správne používať literatúru a ďalšie zdroje?
To je otázka, ktorú by ste mali mať veľmi dobre vyjasnenú počas prvého semestra štúdia. Mnoho škôl ponúka samostatné predmety, ktoré Vás to naučia. Zároveň pre jednotlivé odbory existujú rôzne citačné normy. Ak ešte potrebujete svoje znalosti zlepšiť, neváhajte a zapíšte si hneď na začiatku štúdia seminár o tom, ako správne pracovať so zdrojmi, ak ho Vaša fakulta ponúka. Do konca štúdia určite napíšete množstvo menších prác a čím skôr si zautomatizujete postup správneho uvádzania zdrojov, tým rýchlejšie a efektívnejšie sa budete môcť venovať obsahovej stránke.
Základom práce so zdrojmi by Vás mala naučiť už stredná škola, takže pre Vás určite nebude novinkou, že je potrebné všetky myšlienky získané niekde inde správne citovať. Citácia je v podstate odkaz. Tým, že uvediete k nemu v bibliografických zdrojoch (na konci práce, pod čiarou alebo indexom – číselným odkazom) príslušný zdroj, odkážete čitateľa priamo k prameňu. V texte je nutné jasne vyznačiť, odkiaľ citujete alebo uvádzate cudziu myšlienku alebo výsledky. K tomu využívajte frázy Ako uviedol J. Novák (2013), Podľa Jána Nováka (2013), Slovami Jána Nováka a podobne.
Ďalej sú tu doslovné citáty, ktoré je nutné uzavrieť do úvodzoviek a vždy uviesť aj konkrétnu stranu pri tlačených zdrojoch či umiestnenie pri zdrojoch internetových.
Parafrázou je potom voľné použitie významu, myšlienky, ale nepoužívame presné slová ani vetnú stavbu. Napríklad ja som pri písaní tohoto článku našla definíciu slova „parafráza“ v internetovom slovníku: „Voľné spracovanie, voľný výklad, vyjadrenie rovnakého obsahu inými slovami alebo prostriedkami“ a rozhodla som sa ju parafrázovať, použiť na ňu vlastné slová. Dolu pod článkom však nájdete zdroj, ktorý Vás odkáže na stránky slovníka, prípadne sa na ne dostanete po kliknutí na tento index (3).
Prehľad správneho uvádzania zdrojov nájdete napríklad tu. Tieto pravidlá sú dané normou STN ISO 690.
(1) http://www.crzp.sk/…atorstva.pdf
(3) http://www.cudzieslova.sk/…ie/parafráza
Ďalšie zdroje:
http://www.sme.sk/…-prilep.html
https://www.vedatechnika.sk/…-cvtisr.aspx
Zdroj fotografie: www.sxc.hu