Nevyšla maturita. Čo teraz?
Základom je nepodliehať panike. Ak vám nevyšla ústna maturita – nezúfajte, nie ste prví a ani poslední. Nezačnite preto stresovať, že pre tento omyl nedosiahnete v živote všetko to, čo ste si už dávno vysnívali. Berte to ako príležitosť zvládnuť druhýkrát všetko oveľa lepšie. Výhodou je, že už budete vedieť čo vás čaká, a tak sa na to môžete starostlivejšie pripraviť.
Ďalší termín je teda v septembri. O vašom nezdare sa ale určite porozprávajte s pedagógmi a riaditeľom/ riaditeľkou školy. Určite s podobným prípadom majú už všetci z nich skúsenosti a budú vám vedieť poradiť, ako by ste mali postupovať ďalej.
Letné prázdniny zrejme budete mať o niečo rušnejšie ale aj tak si ich užijete. Poriadne si ale pripravte všetky potrebné podklady, aby vám nič nechýbalo. Každý deň si niečo prečítajte, víkend si však vždy nechajte voľný, aby ste si dokázali oddýchnuť. Učenie nepodceňujte, nenechávajte si všetko na poslednú chvíľu. To by sa vám mohlo vypomstiť. Ak budete cítiť, že ste na to sami a nezvládate to, nájdite si letné doučovanie. S ním by vám mohli pomôcť napríklad aj vaši spolužiaci.
Nebuďte nešťastní ani pre vysokú školu. Niektoré z týchto inštitúcií prijímajú svojich budúcich študentov podmienečne a teda zápis by sa mal konať až po úspešnom absolvovaní maturitnej skúšky. Stále sa teda na váš odbor môžete dostať. Pokiaľ to ale nie je váš prípad, skúste sa porozhliadať po druhých kolách prijímacích pohovorov, ktoré ešte niektoré vysoké školy vypísali. Výber odboru si ale dobre premyslite, nechcete sa predsa dostať do situácie, že študujete niečo, čo vás vôbec nebaví.
Ak nenájdete žiadnu zaujímavú ponuku, dajte si od všetkého pokoj. Dokončite maturitnú skúšku a pohľadajte si napríklad brigádu alebo absolventskú prax, ktoré vám zabezpečia príjem a na váš vysnívaný vysokoškolský odbor sa prihláste v priebehu roka. Za zarobené peniaze si môžete zaplatiť napríklad prípravný kurz na prijímacie pohovory alebo môžete cestovať po svete, užiť si voľný čas „za vlastné“ a naučiť sa cudzí jazyk. Celé toto obdobie venujte sebe a zlepšujte sa v tom, čomu by ste sa v budúcnosti chceli venovať. Čítajte knihy, vysokoškolské skriptá alebo sa staňte napríklad dobrovoľníkom v nejakej organizácii.
V prípade tohto ročného odkladu ale nebuďte leniví. Ste mladí, šikovní a čaká na vás svet, preto na sebe pracujte a nikdy sa nevzdávajte. Nenechajte sa pripraviť o sny. Možno si poviete, že sa do školského tempa opäť dostanete aj bez toho, aby ste sa o to počas voľna vôbec snažili, opak je však pravdou. Návrat bude ťažší ak sa nebudete vzdelávať. Ľudské telo nevydrží bez vody a jedla, myseľ a pamäť zase bez informácií.
Ďalšie články k téme
Veľká zmena v maturite z matematiky? Možno už čoskoro
Minister školstva, vedy, výskumu a športu, Tomáš Drucker, prišiel s návrhom, ktorý by zásadne zmenil systém maturít z matematiky. Chce ho totiž priblížiť formátu, aký majú maturity z cudzích jazykov, teda takému, v ktorom bude viac úrovní. Odôvodňuje to tým, že nie každý žiak potrebuje rovnakú úroveň: „Žiaci by nerobili len jednu skúšku z matematiky, […]
čítajte viacAko si naplánovať posledný polrok na strednej?
Stredoškolákom vo 4. či v 5. ročníku už čoskoro končí ďalšia etapa života. Pre niektorých to môže byť vytúžený koniec štúdia, pre iných zasa nepríjemný pocit toho, že opúšťajú známy kolektív či pocit veľkej zodpovednosti. Okrem toho je však posledný polrok na strednej škole spojený aj s mnohými povinnosťami, ktorých sa môže nakopiť viac než […]
čítajte viacSúčasná podoba maturitnej skúšky sa môže stať minulosťou
S návrhom na nový formát prišla Študentská rada stredných škôl. Táto organizcia zastupuje žiakov stredných škôl a sama o sebe hovorí: „Sme stredoškoláci, ktorým nie je ľahostajný osud stredného školstva.” Členovia Študentskej rady realizujú rôzne aktivity na podporu stredoškolákov a okrem iného zastupujú ich záujmy na pôde Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu. Jedným z […]
čítajte viac