Kde hľadať zdroje pre bakalársku a diplomovú prácu
Minimálny počet zdrojov pre bakalársku a diplomovú prácu sa môže na jednotlivých školách líšiť. Obvykle sa však vyžaduje, aby študent vychádzal aspoň z dvadsiatich či tridsiatich relevantných zdrojov. A jeden pohľad do katalógu školskej knižnice môže odhaliť, že jej preukážka nebude pri písaní záverečnej práce stačiť.
Google Scholar
Najčastejšou voľbou pri hľadaní viac-menej čohokoľvek je Google. Odporúčame však vyskúšať i jeho špecializovanú podstránku Google Scholar. Tá radí výsledky vyhľadávania o niečo inak, než hlavná stránka Googlu a namiesto najpopulárnejších zdrojov ako napríklad Wikipedia uprednostňuje tie akademické. Stránka zobrazí časť výsledkov i v slovenčine a češtine, istotou je však angličtina. Značka PDF vpravo od výsledku vyhľadávania zároveň ukazuje, že článok je dostupný k okamžitému voľnému stiahnutiu.
Directory of Open Access Journals
Databáza Directory of Open Access Journals zhromažďuje voľne dostupné odborné periodiká. Vyhľadávať môžete na základe kľúčových slov v tituloch i jednotlivých článkoch. V ďalšom kroku je možné svoje vyhľadávanie spresniť na krajinu pôvodu, alebo jazyk, v ktorom má text byť. I v tomto prípade je znalosť cudzích jazykov nevyhnutnosťou.
Sage
Sage je známe britské vydavateľstvo odbornej literatúry. Väčšina jeho titulov je spoplatnená, na svojich stránkách však ponúka v sekcii Open access i tituly zdarma. Dostať sa tak môžete k medicínskym odborným časopisom, ale napríklad i článkom o médiách.
Univerzitná knižnica
Rada, ktorá ide zdanlivo proti úvodnému tvrdeniu, že katalóg knižnice nemusí stačiť. Čoraz viac univerzít však v prácach svojich študentov požaduje i zahraničné zdroje, ktorých v policiach slovenských knižníc skutočne nie je veľa. Knižnice sa však svojim návštevníkom snažia pomôcť inak – e-prameňmi. Napríklad Univerzitná knižnica v Bratislave ponúka prístup k najrôznejším elektronickým databázam, knihám a časopisom. Službu však poskytujú i mnohé ďalšie knižnice, stačí sa opýtať v tej, ktorú máte najbližšie.
Gutenberg
Gutenberg nie je tradičným zdrojom akademickej literatúry. Ide o zrejme najväčšiu svetovú databázu elektronických kníh zdarma. Obsahuje však i odbornú literatúru, obvykle staršieho data, i tá však môže byť cenným zdrojom. Najmä u prác, ktoré idú hlbšie do histórie svojho odboru.
Foto: Pixabay