Parametre počítača

Parametre vášho počítača (pamäť, procesor, disk). Čo od nich závisí? Popíšte postup, ako ste jednotlivé parametre získali Ako zistím ? ovládací panel/systém a zabezpečenie/sys­tém, pevný disk: kliknem na okienko Windows a potom na Počítač Procesor: Intel® Core™i3 CPU 540 @ 3.07 GHz Nainštalovaná pamäť (RAM): 4,00 GB (3,49 GB použiteľné ) Pevný disk: 931 GB Procesor CPU (skr. z angl. central […]


Parametre vášho počítača (pamäť, procesor, disk). Čo od nich závisí? Popíšte postup, ako ste jednotlivé parametre získali

  • Ako zistím ? ovládací panel/systém a zabezpečenie/sys­tém, pevný disk: kliknem na okienko Windows a potom na Počítač
  • Procesor: Intel® Core™i3 CPU 540 @ 3.07 GHz
  • Nainštalovaná pamäť (RAM): 4,00 GB (3,49 GB použiteľné )
  • Pevný disk: 931 GB

Procesor

CPU (skr. z angl. central processing unit, často prekladané ako centrálna procesorová jednotka) je hlavný procesor počítača. Interpretuje, vykonáva alebo spracúva inštrukcie alebo dáta programu vo forme strojového kódu. Dnes sú centrálne procesorové jednotky takmer vždy realizované vo forme mikroprocesora.

Nainštalovaná pamäť (RAM)

Operačná pamäť

(niekedy označovaná aj ako „hlavná pamäť“) počítača je pamäťou, v ktorej sa ukladajú dáta, ktoré procesor počítača momentálne nespracováva, ale budú potrebné neskôr.
Veľkou prednosťou operačnej pamäte oproti ostatným druhom pamätí (napr. oproti pevnému disku) je jej rýchlosť. Dáta do nej totiž možno uložiť/z nej načítať niekoľkonásobne rýchlejšie, ako by to bolo možné napríklad pri použití pevného disku. Procesor a ostatné komponenty počítača, ktoré sa potrebujú k uloženým informáciám dostať, tak nemusia na prístup k nim príliš dlho čakať.
Operačná pamäť je štruktúrovaná pomocou stĺpcov a riadkov. Do oblastí, ktoré vznikli takýmto rozdelením pamäte sa zmestí len určité množstvo údajov. Operačná pamäť každého počítača je energeticky závislá, čo v praxi znamená, že po prerušení dodávky elektrického prúdu alebo po vypnutí počítača, sa všetky údaje, ktoré obsahovala, vymažú. Príčinou tejto energetickej závislosti sú použité moduly operačnej pamäte. Ich nahradenie inými modulmi, ktoré by boli energeticky nezávislé (tzv. MRAM moduly) však v súčasnosti ešte nie je možné. Takéto moduly sú totiž príliš pomalé a to by znižovalo výkon počítačov.

Pevný disk

Pevný disk (z angl. hard disk, HD alebo harddisk drive, HDD, predtým tiež Winchester) je zariadenie, ktoré sa používa na uchovávanie dát v počítačoch, ale v súčasnosti už aj v mnohých iných prístrojoch. Dáta sa na pevný disk zapisujú pomocou magnetického záznamu, čo má veľkú výhodu najmä v tom, že sú uložené natrvalo, teda až pokiaľ nie sú zmazané používateľom alebo prístrojom. Je to energeticky nezávislé pamäťové médium. Uložené údaje totiž uchováva aj po ukončení dodávky elektrickej energie.

Za správnost a původ studijních materiálů neručíme.