Vysoká škola

Ako na to: Nebojte sa výberu študijného odboru

Každého z vás baví niečo iné. Niektorí obľubujú matematiku, chémiu a fyziku, zatiaľ čo tí ďalší uprednostňujú humanitné vedy, akými sú napríklad filozofia, etika, estetika alebo dejiny. Vedzte, že už počas strednej školy určite všetci začnete tušiť, čomu by ste sa vlastne v budúcnosti chceli venovať. Ako si teda správne vybrať študijný odbor?

čítajte viac

Ako čo najrýchlejšie na vysokej škole “zapadnúť”

Každý chce niekam patriť. Pokiaľ ste sa prihlásili na vysokú školu znamená to, že sa dostanete do úplne nového kolektívu. Vo vašej triede sa určite nájde skupina obľúbencov, knihomoľov, športovcov, krások a ďalších. Toto sú tipy, vďaka ktorým si získate nových priateľov a zapadnete do kolektívu.

Rozhovor: Na Erasmu vo Varšave

Je mladá, inteligentná a nebojí sa nového prostredia. Hanka Kuchárová (23) študuje žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Stereotyp však nenávidí a preto sa rozhodla, že jeden semester vďaka programu Erasmus strávi na vysokej škole v metropole Poľska – Varšave.

čítajte viac

SŠ vs. VŠ: Aké zmeny vás čakajú?

Prechod zo základnej školy na strednú nie je taký šok, ako keď idete zo strednej na vysokú. Pri tomto posune vo vzdelávacích stupňoch vás čaká oveľa viac zmien. No nemusíte sa báť, na všetko si rýchlo zvyknete a o pár týždňov budú pre vás úplne prirodzené. Tak v čom spočívajú tie najväčšie rozdiely?

čítajte viac

Prváci, toto je vaše desatoro

Podarilo sa vám úspešne zmaturovať a stali ste sa študentmi vysokej školy? Zatiaľ si nedokážete ani predstaviť, koľko vecí sa vo vašom živote zmení. Stretnete nových ľudí, nájdete si medzi nimi priateľov a spolu môžete zažiť niekoľko krásnych a bezstarostných rokov. Prinášame vám preto desať dôležitých rád, ktoré sú pre vás, ako prvákov, dôležité.

Študenti pozor! Takto ušetríte

Vysokoškolský život nie je jednoduchý. Väčšina z vás opustí obydlia svojich rodičov a vydá sa cestou samostatnosti. Okrem toho, že už v chladničke nenájdete potraviny od výmyslu sveta, budete sa musieť naučiť žiť z vreckového. Toto sú rady, vďaka ktorým ušetríte.

Rozhovor: Pracoval v nemeckom Whirlpoole, vrátil sa však do školy

Je mladý, inteligentný a v živote najviac túži po tom, aby robil čo ho baví. Michal Hubeňák vyštudoval vysokú školu na Slovensku a potom sa rozhodol, že bude pracovať v nemeckom Whirlpoole. Svoj názor však zmenil a nebál sa vrátiť sa domov, opäť do školy, tentokrát však ako doktorand.

čítajte viac

Ako sa Liliii z Ukrajiny študuje na Slovensku?

Liliia Kutova je mladá a talentovaná žena, ktorá prišla na slovenskej metropoly – Bratislavy, aby mohla študovať na najstaršej univerzite na území krajiny. Bakalársky titul získala doma, na Ukrajine, no magisterský chce získať v Bratislave. Povedala nám, aké je byť na Slovensku zahraničnou študentkou.

Rozhovor: Mirka Miškechová spieva aj študuje

Je mladá, talentovaná a dobrosrdečná. Okrem toho, že je nadanou speváčkou a jej hlas určite poznáte, je Miroslava Miškechová aj študentkou vysokej školy. Porozprávala nám o tom, ako sa dá skombinovať kariéra a vzdelanie.

Rebríček slovenských vysokých škôl

Nevieš sa rozhodnúť medzi dvomi fakultami či školami, na ktorú sa hlásiť? Jedni hovoria, že je lepšia ta prvá, ďalší, že tá druhá. No kde je pravda? Každoročne sa zostavujú rôzne rebríčky vysokých škôl, podľa ktorých môžete objektívnejšie vidieť, ako si vedie vaša vybraná škola alebo fakulta oproti ostatným.