Univerzita

Ako sa učiť efektívne?

Vysoká škola vám prinesie okrem úsmevných zážitkov aj tie, na ktoré raz nebudete chcieť spomínať. Pravdaže ide o dni skúškového obdobia, ktorým končí ako každý zimný tak aj letný semester školy. Vtedy študenti na internátoch stíchnu a prestanú sa tak často stretávať. Každý jeden totiž túži uspieť a získať to správne písmenko. Vlastne niekedy stačí, keď je jedno.

čítajte viac

Ako sa pripraviť na ústne prijímačky?

Absolvovaním maturity vaša ťažká úloha nekončí. S rovnakou dôležitosťou by ste totiž mali pristupovať aj k prijímacím skúškam na vysokú školu. Nezaháľajte a poriadne sa pripravte na to, čo vás čaká a neminie.

čítajte viac

Základné pojmy – univerzita, odborná, štátna, súkromná škola, externé, denné štúdium…

Chystáte sa na vysokú a neviete, čo Vás čaká? Počuli ste o univerzitách, odboroch a rôznych formách štúdia, ale neviete, podľa čoho sa delia a ako si vybrať? Zdá sa Vám, že je to spleť pojmov a kategórií, v ktorých sa strácate? Zorientovať sa v týchto základných heslách patrí k najdôležitejším schopnostiam každého vysokoškoláka. Verte, že zakrátko sa však stanú každodennou súčasťou Vášho študentského života a žargónu. Pozn. Článok bol 27. 6. 2016 aktualizovaný­. (kav)

čítajte viac

Študovať dve školy naraz – áno či nie?

Prečo sa niekto rozhodne študovať dve školy naraz? Veď už aj jedna dá zabrať. V súčasnosti je však takéto štúdium stále populárnejšie. Buď niekoho zobrali na viacero škôl a nevie si vybrať len jednu, alebo chce rozšíriť svoje uplatnenie, alebo môže na to mať úplne iný dôvod. Na čo však pri rozhodovaní o „dvojštúdiu“ myslieť?

čítajte viac

Zlepšite svoje šance na prijatie

Prichádza obdobie, počas ktorého sa podávanie prihlášok na slovenské alebo zahraničné vysoké školy zintenzívni. Každý z vás bude pociťovať stres z toho, či sa rozhodol správne a aké sú reálne šance na vaše prijatie. Dôležitá je pre vás prihláška ale aj životopis. Prezradia o vás oveľa viac, než si vôbec myslíte.

čítajte viac

Ako na to: Nebojte sa výberu študijného odboru

Každého z vás baví niečo iné. Niektorí obľubujú matematiku, chémiu a fyziku, zatiaľ čo tí ďalší uprednostňujú humanitné vedy, akými sú napríklad filozofia, etika, estetika alebo dejiny. Vedzte, že už počas strednej školy určite všetci začnete tušiť, čomu by ste sa vlastne v budúcnosti chceli venovať. Ako si teda správne vybrať študijný odbor?

Rozhovor: Na Erasmu vo Varšave

Je mladá, inteligentná a nebojí sa nového prostredia. Hanka Kuchárová (23) študuje žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Stereotyp však nenávidí a preto sa rozhodla, že jeden semester vďaka programu Erasmus strávi na vysokej škole v metropole Poľska – Varšave.

čítajte viac

SŠ vs. VŠ: Aké zmeny vás čakajú?

Prechod zo základnej školy na strednú nie je taký šok, ako keď idete zo strednej na vysokú. Pri tomto posune vo vzdelávacích stupňoch vás čaká oveľa viac zmien. No nemusíte sa báť, na všetko si rýchlo zvyknete a o pár týždňov budú pre vás úplne prirodzené. Tak v čom spočívajú tie najväčšie rozdiely?

čítajte viac

Ako sa Liliii z Ukrajiny študuje na Slovensku?

Liliia Kutova je mladá a talentovaná žena, ktorá prišla na slovenskej metropoly – Bratislavy, aby mohla študovať na najstaršej univerzite na území krajiny. Bakalársky titul získala doma, na Ukrajine, no magisterský chce získať v Bratislave. Povedala nám, aké je byť na Slovensku zahraničnou študentkou.

čítajte viac

Neváhajte! Podajte si prihlášku na poslednú chvíľu

Ešte stále ste si nepodali prihlášku na vysokú školu? Vybavovanie na poslednú chvíľu síce nebude jednoduché ale zároveň ani nemožné. Mali by ste si preto urýchlene nájsť čas na vyriešenie tohto problému. Už to viac neodkladajte.