Ako na to: Nebojte sa výberu študijného odboru

Každého z vás baví niečo iné. Niektorí obľubujú matematiku, chémiu a fyziku, zatiaľ čo tí ďalší uprednostňujú humanitné vedy, akými sú napríklad filozofia, etika, estetika alebo dejiny. Vedzte, že už počas strednej školy určite všetci začnete tušiť, čomu by ste sa vlastne v budúcnosti chceli venovať. Ako si teda správne vybrať študijný odbor?

čítajte viac

Rozhovor: Ako sa dostať na školu v Česku?

Odvážny, nebojácny a zvedavý. Tak by sa dal opísať Valerián Lukačko. Aktuálne študent žurnalistiky na Univerzite Komenského v Bratislave, ktorí v minulosti drel školské lavice aj v susednom štáte – Českej republike. Svoje sny si splnil na Univerzite Karlovej v Prahe, odkiaľ si do života odniesol bakalársky titul. Potom sa rozhodol pre návrat do rodnej krajiny, bližšie ku svojmu milovanému Popradu. Čo všetko však zažil počas štúdia „u susedov“?

čítajte viac

Tieto banky vám ponúkajú výhodné účty

Potrebujete si založiť výhodný účet, na ktorý by vám mesačne mohli rodičia posielať peniaze alebo vám naň bude chodiť výplata z brigád? Rôzne slovenské banky ponúkajú balíky produktov pre mladých ľudí a my sme ich pre vás zmapovali.

čítajte viac

Neváhajte! Podajte si prihlášku na poslednú chvíľu

Ešte stále ste si nepodali prihlášku na vysokú školu? Vybavovanie na poslednú chvíľu síce nebude jednoduché ale zároveň ani nemožné. Mali by ste si preto urýchlene nájsť čas na vyriešenie tohto problému. Už to viac neodkladajte.

čítajte viac

Študenti pozor! Čakajú na vás tieto zľavy

Povinnosti… Okrem tých na vás však počas denného štúdia na vysokej škole alebo univerzite čakajú aj vaše práva. Ako študenti si totiž budete môcť uplatniť niekoľko zaujímavých zliav. Pripravte sa preto na to, že budete za lacnejšie cestovať ale aj nakupovať.

Študenti blogujú

Život vysokoškolského študenta nemusí byť vôbec nudný. Nie je to len o sedení na prednáškach, písaní poznámok alebo listovaní v knihách a skriptách. V radoch mladých ľudí, ktorí sa vzdelávajú, existujú aj takí, ktorí sa rozhodli popustiť uzdu svojej fantázii a kreativite. Nenechali sa preto zlákať brigádami v obchodných reťazcoch a ani nemali ambíciu stať sa asistentom niekoho ďalšieho. Založili si však vlastný blog.

Študenti a dane

Študujete, no počas leta ste si privyrábali na brigáde? Alebo pracujete celý rok aj popri škole? Aj vás sa týka daňové priznanie, ktoré je potrebné podať do konca marca.

čítajte viac

Podávanie prihlášok na VŠ na poslednú chvíľu

V prípade, že ste sa už niekedy v minulosti spolu s rodičmi rozhodli, že si kúpite dovolenku s označeným „last minute“ určite viete, aké stresujúce dokáže byť rozhodovanie a rovnako tak aj vybavovanie všetkých potrebných a dôležitých vecí na poslednú chvíľu. Ak patríte do skupinky študentov, ktorí si už dlhšiu dobu odkladajú povinnosti týkajúce sa podania prihlášky na vysokú školu zo dňa na deň, teraz je ten najvhodnejší čas, aby ste sa konečne rozhodli a rozhýbali. Veď toto rozhodnutie výrazne ovplyvní vašu budúcnosť a podanie prihlášky je prvým krokom smerom ku štúdiu na vysokej škole.

čítajte viac

Študuj doma: Čo ťa čaká v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach?

Prvé rozhodnutie pri výbere vysokej školy už v tvojom prípade padlo. Výber lokality sa ti podarilo zúžiť na Slovenskú republiku. Rozhodol/a si sa dôverovať nášmu školstvu a aj preto zatiaľ neplánuješ odísť kvôli štúdiu za hranice svojej domoviny? Pokiaľ sa so všetkým, čo je vyššie uvedené stotožňuješ mal/a by si dôkladne zvážiť svoje možnosti. Nemal/a by si samozrejme zabúdať na všetky aspekty, ktoré ťa budú počas tvojho štúdia neustále ovplyvňovať, či už to bude ponuka knižničného katalógu, kvalitný spoločenský život študentov alebo samotná atmosféra mesta. Je toho však oveľa viac.